We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yalan duvarı ve tecrit

21 5 8
15.11.2020

Banker Bilo filminde Şener Şen’in canlandırdığı Maho karakteri olanca canlılığı, gerçekliğiyle dünyaya, zamana, hepimize hükmediyor.

Dünün sıradan dolandırıcısı Maholar, bugün mutlak saltanat sahibi. Hiçbir şey onları durduramaz; kendi hükümleri dışında her şey geçersiz onlar ve izleyicileri için.

En büyük ve en cerbezeli Maho, Donald Trump’ın başkanlığı süresince dillendirdiği yanlış ve yanıltıcı 20 bini aşkın cümle, Ekim 2020’den beri sokak sergisine konu oluyor. Belgeli. Zamanın ve yaşananların geçersizliğini, ortaya koyduğu 20 bini aşkın “yalan” rengârenk post-it’lerle 30 metre boyunca duvarda arzı endam ediyor.

Sanatçı Phil Buehler ve radyocu Tom Tenney'nin Yalan Duvarı düzenlemesi, üstüne sprey boyayla “Trump’a oy ver ya da geber” sloganı yazılarak karşı “performans”a da sahne oldu.

Performansın aslı Maho’nun kendisi, Trump tarafından büyük bir enerjiyle sürdürülüyor. Seçim sonuçlarını tanımama, zaten bildiğimiz Maholuk. Çaldılar diyor o da. Ama baş Maho’yu bu kadarı kesmez. Sandığa karşı site kurdu ve para toplamaya başladı. Budur.

Slogan: Savaşmalıyız!

Onun için de destek fonu kuruyor. Resmi Seçimleri Savunma Fonu.

Baş Maho kendine yakışanı “ayrıntı”da yapıyor, fonun yarısının kampanya borçlarını ödemek için kullanılacağını, ince – ufak harflerle kaydediyor. Gizlemiyor da göze sokmaktan kaçınıyor. Vergiden kaçınma misali. Sigorta poliçeleri, kredi sözleşmeleri vb. örneklerdeki karınca duası tekniğini kullanıyor.

Yalan Duvarı’nın bir hükmü yok Maholar dünyasında. Ama onların dillendirdiği hayali duvarlar, gerçeklerden daha gerçek olarak karşılık buluyor her zaman.

Örneğin ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarından NBC, 2018 sonunda yıla damgasını vuran Trump’ın on yalanını haberleştirdi. Bunlardan sonuncusu Meksika sınırına örüleceği iddia edilen duvara ilişkindi. Ekim 2018’de bir tv kanalında, "Şu an biz konuşurken o duvar örülmeye devam ediyor” diyordu Trump. Paranın Meksika tarafından ödeneceğini, bir kısmın inşasının tamamlandığını........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play