We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tımarhane var, tımarhane var

36 11 1
19.08.2021

Ne yalan söyleyeyim, Orhan Pamuk’un sözleri heyecanlandırdı beni.

Sedat Peker’in dile getirdiği rezaletleri bir ailenin içine koyarsam işte buradan bir roman çıkabilir" diyor Pamuk. Öyle. Aylardır, hatta Peker’in açıklamaları öncesinde de yıllardır içinde debelendiğimiz rezaletler silsilesi hepimizi bir aile haline getirmiyor mu zaten?

Peki o roman, o romanlar nerede?

Pamuk, “Aileler sanki normallik, olağanlık, olağan kabul etme kaynağıdır benim için” diyor. O da doğru. Sadece onun için değil, diyelim ki en az Tolstoy’dan, Anna Karenina’dan beri böyle bu. 1877’de yayımlanan romanın o ünlü açılış cümlesini anımsayalım: Bütün mutlu aileler birbirine benzer, her mutsuz ailenin mutsuzluğu kendine göredir.

Thomas Mann için de aile bir gösterge.

25 yaşında kaleme aldığı, 1901’de yayımlanan ilk romanı Buddenbrooklar, Bir Ailenin Çöküşü’dür. Ki, Pamuk’un ilk yapıtı Cevdet Bey ve Oğulları’yla bu roman arasındaki ilişki araştırmalara, kitaplara konu olmuştur.

Daha fazla uzatmadan nerede ve nasıl bir aile düzeninde yaşadığımıza bakalım. Yine Pamuk’un dediği üzere, Peker’in izini sürelim.

Yaz başından itibaren önce videolar, ardından yazılı mesajlarla memleket tımarhanesinin meşhur ve meçhul aktörler galerisinden bazılarını ilişkileri, icraatlarıyla sergileyen Sedat Peker, kapatıldığımız tımarhanenin işleyiş düzenin temelini de ortaya koydu: Çökme.

Mafya jargonundan son kırk yılın en derin – en baba emniyet müdürü, içişleri bakanı Ağar tarafından siyasal, hukuksal alana, oradan kitle iletişim araçlarıyla toplumsal alana taşınan “çökme”, bir yerlere, bir şeylere güç yoluyla el koyma anlamına geliyor. Bu, silah zoruna dayanan klasik mafya tekniğinin, takımının hayli ötesinde organize işler boyutunu almış bulunuyor. Aynı şekilde zamana, konjonktüre uyumlu olarak çökme ekibi ve sahası küresellik taşıyor.

Sistemin en tepesiyle yeraltı birlikteliğiyle icra edilen çökme işleri sonuçta mafya sözünün ilk çağrışımında olduğu üzere, aile düzeni yaratıyor. Çökülenler için de öyle bu. Çünkü bir yerlerde birileri organize halde birilerinin bir şeylerine –en başta iradelerine- el koyuyorsa bu, organize ekip dışındaki herkese ve onların........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play