We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sıradanlığın Sefaleti

32 38 65
10.01.2021

Önce teşekkür: Elitler ve millet meselesini gündeme taşıyanlar, son derece hayırlı bir iş yaptı.

Kendi payıma epeydir sorguladığım, arsızlaşma sözünden başka pek bir karşılık bulamadığım, yine de neden ve nasılını anlamakta, açıklamakta zorlandığım durumu, nihayet bir nebze açıklığa kavuşturmaya yardım etti elit – millet muhabbeti. O nedenle kendilerine teşekkür borçluyum, borçluyuz.

İkincisi, başlıktaki sefalet sözünü aşağıdakilerle değiştirebilirsiniz:

Sıradanlığın marifetleri ya da aynı anlama gelmek üzere rezaletleri ya da cesareti, yukarıda da söylemiştim; arsızlığı da denebilir ve tabii gücü, şiddeti, kötülüğü ve hepsinin toplamı: Sıradanlığın saltanatı… ya da siz bulun doğru lafı.

Sefaletten saltanata uzanan hal sadece buraya, bize özgü değil. Bakın Amerika’ya, orada da aynısını görürsünüz.

Çizgi roman karelerinden, fantastik mesellerden, filmlerden devşirdikleri giysileri, aksesuarları kuşanıp, yüzlerini – bedenlerini savaş boyalarıyla donatarak “elit çeteler”in iktidarı çalmasına karşı ayaklanan millet ordusu, onları “vatanseverler” olarak vaftiz edip cepheye süren turuncu saçlı başkomutan ve eylemleri, elitlere karşı millet muhabbetinin son şahikasını örneklediler.

Buraya dönersek, “Türkiye’deki elitistler” ve onların “korunaklı alanları” olarak görülen kurumlara karşı nefretin, hıncın, oraları fethetme, fethedilemiyorsa mahvetme, imha etme harekatının köklü bir geleneği, köklü bir tarihi var.

Özellikle eğitim dünyasının son elli yılına bakılırsa, anti-elit harekatın devlet – millet birliği içinde, büyük bir istikrarla, azimle sürdürüldüğü görülecektir.

Anti – elitsit harekatın eğitim cephesindeki uygulamalarının sonucunu lise düzeyi öğrencileri arasında üç yılda bir yapılan PİSA Testleri üzerinden incelemek mümkün. Okuma, matematik, fen bilimlerini kapsayan testlerin sonuncusu 2018’de yapıldı. Türkiye 37 OECD ülkesi arasında 31. Sırada yer aldı. Üstelik bir önceki testlere göre puanını ikiye katlayarak!

2 milyon 296 bin öğrencinin yarıştığı 2020 üniversite giriş sınavı sefaleti olanca açıklığıyla ortaya çıkardı: 550 bin öğrenci baraj altında kaldı. Bunların elli bine........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play