We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Para her şeydir, sanat hiçbir şey

31 9 10
04.03.2021

Sanat piyasası son birkaç yıldır yeni oyunlara sahne oluyor. Yeni oyuncular sahne alıyor sanat piyasasında. Ve gidişat, o klişe lafla söyleyelim, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını gösteriyor: Kripto sanat diye yeni bir tür hasıl oldu, piyasası doğdu.

Pak Bir yıl önce 15 milyon civarında dolaşan kripto sanat piyasasının değeri şimdilerde 86 milyon doları aşmış buluyor, önü açık. Kolay kolay kapanmaz. Örnek: Şubatın son haftasında 10 saniyelik bir video, bu piyasada 6.6 milyon dolara alıcı buldu. Video, sadece beş ay önce, Ekim 2020’de 67 bin dolar karşılığı kripto parayla satılmıştı.

İlk örneği 2009’da üretilen ve piyasaya sürülen kripto para, on yıla kalmadan sanatçısı, izleyicisi, koleksiyoneri, alıcı – satıcısı, aracı kurumlarıyla kendi sanatını ve onun piyasasını yarattı. Başka bir deyişle GAFAM sanata da girdi ya da sanat GAFAM’a düştü… Bu noktadan sonra, sanatın da ötesinde, nasıl bir dünyada yaşayacağımız görmek için Kripto Sanat denen sahayı izlemek gerekiyor. Şuradan başlayalım:

Piyasasının şu an en büyük, en popüler oyuncusu Beeple’ın manifestosu bu. Kendi verdiği adla Kader Bildirgesi… Alınyazısı ilanı. Yukarıda andığımız 6.6 milyon dolara satılan on saniyelik video da onun. Sıkı durun; Kripto sanat piyasasında en çok kazanan ikinci oyuncu, Türkiye’den. Murat Pak… Ya da artık sadece Pak.

Dahası izleyicileri arasında Elon Musk’ın da olduğu Pak, kazancı milyon doları aşan ilk kripto sanat üreticisi ve satıcısı. 2020 Aralık ayının ilk haftası sona ererken CryptoArt verilerine göre, Pak’ın dijital platformlarda –kripto sanat piyasasında- 268 işi, toplam 1.079.382 ABD Doları karşılığında satılmıştı. Pak liste başındayken Beeple ilk beşte bile değildi.

Ertesi hafta Beeple müzayedesi düzenlendi. Sadece 1 $ üzerinden satışa sunulan tek bir işin fiyatı dakikalar içinde 777.777 $’a fırladı. GameStop........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play