We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Musk yine göğü deliyor

36 23 18
12.03.2021

Zenginler liginin ve dolayısıyla dünyanın, her şeyin tepesindeki adam Elon Musk, dünyayı herkese, hepimize dar etmekte, dünyayı başımıza yıkmakta kararlı!

Bu kez gözünü Asya’nın öteki ucuna dikmiş: Büyük Okyanus kıyılarına; Endonezya’ya, orada da Papua’ya üs kurmaya hazırlanıyor. Görünüşte bu onun “projesi” değil. Tersine, talep -öneri Endonezya Devlet Başkanı’ndan geliyor.

Nereden ve nasıl geliyor bu öneri?

Filmi biraz geriye sarmak gerekiyor. Dünya Bankası, kişi başına yıllık gelirin 4 bin 50 dolar olduğu Endonezya’yı geçen yıl “üst-orta gelirli” ülkeler liginden “düşük-orta gelirliler” grubuna düşürmüştü. Dünya Bankası, 2019 verileri üzerinden yaptığı değerlendirme ve derecelendirmeyi 2020 Temmuz başında yaptı. Açıklamanın üstünden pek zaman geçmedi, yine temmuz ayında nerede var nerede yok, Musk sahneye çıktı. Endonezyalı yetkililere, yöneticilere, "Nikeli verimli ve çevreye duyarlı bir şekilde çıkarırsanız Tesla olarak size çok uzun bir süre için dev bir sözleşme önerebiliriz" dedi.

Onlar da muhtemelen aralarında düşündüler, taşındılar. Başlarına devlet kuşu konuyordu.

Ülkesini ve halkını seven Başkan Juko Widolo, yeniden üst lige çıkmak için olsa gerek, Aralık 2020’de, Mars fatihi Musk’ın temmuzdaki önerisi karşısında, Aralık 2020’de el yükseltti. “Nikel senin kölen olsun, Tesla kolay” diyordu adeta, “Sen gel bizim Papua’da, Biak Adası'nda kur üssünü, Uzay Adası yap memleketimizi, sen de kazan biz de kazanalım.”

Bizim büyüklerin de bir ara dillerinden düşürmediği gibi, win-win!

Burada çok önemli, tarihsel bir olguya tanıklık ediyoruz. Başkan Vidolo öncülük ediyor buna. Çağımızın süper kahramanı, her şeyiyle bu dünyanın çok çok ötesinde, üstündeki “dahi” Musk’ı da yanına alıyor. Onu tüm bu niteliklerine ek olarak tarihsel bir misyona davet ediyor. İki kafadar el ele, gönül gönüle uzay çağı kolonyalizminin mimarlığına soyunuyor.

Malum, 1492’de Hindistan’a sefer eyleyip henüz o zaman dünyanın meçhulü olan Amerika’ya farkında olmaksızın ayak basan Colomb,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play