We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Modernler de endişeli, muhafazakarlar da!

36 14 34
12.09.2021

Döne döne döndük geldik laik – dindar karşıtlığına.

İnsanların, hangi kesimden olursa olsun toplumsal katmanların gündeminde var mı böyle bir karşıtlık? İnsanların, yığınların hayatını, ilişkilerini bu mu belirliyor, bu etkiliyor? Hiç sanmıyorum. Sokakta böyle bir şey görmüyoruz.

Ama iktidar medyasından V/akit’in başta Kemalistler olmak üzere tüm muhalefeti etiketlemek ve tabii imha etmek üzere 2008’de imal ettiği azgın azınlık lafı dönüp gelmiş yeniden dolaşıma girmiş. Üstelik rövanştan beslenen azgın azınlık olmuş bu kez!

Ne yapıyor rövanştan beslenen azgın azınlık?

Vals yapıyor!

Nasıl bir azgınlık yapılıyor vals suretiyle?

Yakın zamanlara dek resmi kutlamalar dışında kimsenin umurunda olmayan, 2011’den beri bizzat devletin el koyarak silikleştirdiği 30 Ağustos Zafer Bayramı, tarihinde hiç olmadığı biçimde ve yaygınlıkta kitlesellikte kutlamalara sahne oluyor 2021’de.

Başkomutan Zaferi olarak 1924’de başlayan bayram doğrudan savaşla, askerlikle ilgili. O nedenle de askeri geçit düzenleniyordu kutlama olarak. Şimdilerde kayyuma düşen THK - ilk adıyla Tayyare Cemiyeti de dahil oldu işe, 30 Ağustos Tayyare ve Zafer Bayramı oldu… Uçaklar gösteriler yaptı. Ve fakat bu “militer” gelenek resmi otorite iradesiyle yıkıldı!

İlk çıkışı Başkomutan Zaferi’ydi ya, Genel Kurmay Başkanı kabul ediyordu kutlamaları 30 Ağustos’ta. Ama neyse ki, bir yandan azgın azınlık kimliği, olgusu tespit edilirken çok daha önemli şeyler de oluyordu 2008’de. Dönemin etkili yetkililerinden, “özgül ağırlık sahibi” politikacının deyişiyle Türkiye “bir taraftan bağırsaklarını temizliyor … gerçek bir hukuk devleti olmaya doğru gidiyor”du.

İşbu süreçte sivilleşmenin, normalleşmenin, devletin halkıyla barışmasının öncü temsilcilerinden Abdullah Gül, cumhurbaşkanın aynı zamanda Başkomutan olduğunu anımsatacaktı… Ve 30 Ağustos kutlamalarına........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play