We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mecburen Zeki Müren

24 3 1
09.09.2021

Her şeyle birlikte reklamcılık da iflas ediyor Türkiye’de.

Sayısız ödül sahibi ajanstan çıkan güya yabancı turist çekmeye yönelik “Keyfine bak, aşılandım” damgalı her yönden utanç verici sakil reklam, iflasın aleni ilanıydı. Şimdi de iletişim ve tanıtımda seçiciliğiyle bilinen İş Bankası’nın Zeki Müren taklitli kampanyası var karşımızda. Görünen o ki, seçicilik yerini sıradanlığı ve basitliği kabullenmeye bırakmış.

Zevk, beğeni, estetik yönünden zaman tünelinde kırk yıl geriye dönüldüğünün, dahası düşüldüğünün ilanıdır bu. Kırk yıl lafın gelişi değil, aşağıda açıklayacağım. Ama önce şunu bilelim: Reklam sonuç. Ortada toplu iflas var, Zeki Müren ne yapsın!

***

Reklam neyi satarsa satsın, popüler kültürün dilini kullanır. Becerebilirse onu dönüştürür ve yeniden üretir. Şimdi o gözle sahaya bakalım. En güncel olandan, futboldan başlayalım. Ne görüyoruz?

Goller yağmur gibi yağıyor. Takım dağılmış; grup sonuncusu olarak elenmişsin Avrupa Şampiyonası’ndan, 25 yıl önceki sıfır galibiyetli performansa düşmüşsün. Dünya Kupası’nı da unut: 30. saniyede ilk golü yemiş, 6 – 1 mağlup ayrılmışsın sahadan.

Ekranda mecburen Zeki Müren!

Ama ne olursa olsun, Z kuşağı mühim. Politikacılar seferber. Sahada çalışanlar “gençler gitar çalar, beste yapar, şarkı söyler” diyerekten, “sosyal medya olmazsa olmaz” bilerekten rotayı o tarafa kırıyor. Gurur ve sevinçle Cumhurbaşkanı aranıyor cepten; “Gençlik Kollarımız sizin için beste yapmış efendim”. Çalınıyor, söyleniyor… Ne güzel. Sosyal medyadan anında servis. Budur. Ve fakat o ne? Adamın biri oradan çıkıp, “Bu benim bestem sanki…” demesin mi!

Golü yine kendi kalene atmışsın.

Maksimum diyen Zeki Müren ne yapsın?

Bu arada, futboldaki 25 yıl olan geriye dönüş, müzikte 30 yıl olarak kendini gösteriyor. Önümüzdeki seçimlerde ilk kez oy kullanacakları belirtilen Akgenç takım, analarının – babalarının arşivlerine uzanmış olmalılar, üstüne söz döşenip kendilerine mal ettikleri beste 1991 tarihini taşıyor. O bestenin seslendirildiği şarkının adı da manidar: Anladım ki…

Aykut Gürel’in durumu anlayıp “sanki” demesi üzerine el koyma operasyonunun ikinci perdesi devreye giriyor. Kendince bir........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play