We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Lümpen dünyaya hükümdar olmaz

51 30 0
13.06.2021

TÜSİAD’ı bilmeyen yok herhalde, MÜSİAD da öyle.

Ayrıca bir de MİSİAD varmış meğer.

Genel Başkanı gözaltına alınmasa kendilerinden haberimiz olmayacaktı. Derin ilişkiler içinde oldukları çevreler hariç tabii. Memleketçi Sanayici ve İşadamları Derneği 2014’de kurulmuş. Yedi yıldır hemen hemen tüm yurtta olduğu gibi, dünyanın dört bir yanında da örgütlü ve etkin. Afganistan’dan Nepal’e, Arnavutluk’tan Tacikistan’a, Avusturya’dan Belçika’ya yirmiyi aşkın ülkede şubeleri, temsilcilikleri bulunuyor.

MİSİAD’ı kuranların zamanın ruhunu çoğu çevreye göre daha erken okuduğu anlaşılıyor. Okumanın da ötesinde, bugünün egemen düşünce – davranış biçimlerinin, ilişki çevrelerinin, işleyiş yapılarının oluşumunda etkili oldukları görünüyor.

İş alanları, yapıp - ettikleri, dilleri, davranışları, bildiğiniz “sanayici – işadamı” tiplerine pek benzemiyor. Ama yakından bakılırsa, dünyadaki gidişatla neredeyse birebir aynı nitelikleri taşıyor. Onların kimliğini ve işlevini ilk olarak 1972’de Andre Gunder Frank teşhis etmişti: Lümpen Burjuvazi ve Lümpen Gelişme.

Frank’ın elli yıl öncesi Latin Amerika’da inşa edildiğini öne sürdüğü, her anlamıyla suça dayalı lümpen iktidarı ve ekonomisi, 21. Yüzyılda küresellik kazandı.

En genel özetle Frank’ın söylediği şu: Metropol ülkelerin “azgelişmiş” denen “bağımlı” ülkelerde işlerini gördürecek yerli temsilcilerle bağımlı, sömürge-pazar konumundaki toplumların ekonomik........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play