We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kripto sanat ve madencilik

55 5 13
18.03.2021

Görünen o ki, zamanımızın süper kahramanı Elon Musk’ı önümüzdeki günlerde kripto artist olarak da izleyeceğiz.

“Yaratıcı girişimci”, yaratıcılığını “sanat” alanına da yöneltiyor. İlk ürününü 15 Mart 2021’de verdi. Bir video klip. “NFT”; değiştirilemez ürün olarak konumladığı şarkısını yine kripto değer üzerinden satışa çıkardı.

Elbette şimdiye dek sahip olduğu unvanlara yakışır biçimde en yeni teknik ve teknolojiyi kullanıyor, şu an en dinamik, en hareketli alanda sahne alıyor: İlk verimini ve etkinliğini kripto sanat olarak gerçekleştiriyor. Yine işin doğasına uygun olarak aynı zamanda sosyal medya sanatçısı olarak çıkıyor karşımıza; ilk performansını Twitter üzerinden gerçekleştiriyor.

Ve hemen de alıcı buluyor… En üretken, en popüler, en çok kazanan kripto artist Beeple, yeni meslektaşını rakip olarak değil, piyasayı hareketlendiren ve yükseltecek iş ortağı olarak coşkuyla karşılıyor. On saniyelik videosu 6.6 milyon dolara satılan, İlk 5000 Gün adını verdiği kripto sanat ürünlerinin yer aldığı JPG (dijital resim) dosyası 69 milyon 344 bin 250 dolara satılan, rekor üstüne rekor kıran Beeple, bu 69 milyonu teklif etti Musk’ın NFT şarkısı ve klibine.

I’m selling this song about NFTs as an NFT pic.twitter.com/B4EZLlesPx

Başkaları daha da yükseltti fiyatı fakat her nedense ya da oyunun yeni aşaması olarak Musk yapıtına kıyamadı, “Aslında bunu satmak pek doğru görünmüyor” diyerek geri çekildi, şimdilik.

Oyunu izlemeye devam edeceğiz. Herkesin şüpheyle yaklaştığı kripto para, kendi sanatını ve borsasını yaratırken en eski oyunu, yeni sahnelere taşıyor. Kritpo para üreticileri, yaptıkları işi madencilik olarak nitelendiriyor. Bilgisayar ve internet yeterli bu madencilik için…

Öte yandan kazı yoluyla yeraltından yerüstüne taşınan bildiğiniz tarihsel madencilik de sürüyor. Hem de en ilkel, en vahşi biçimiyle. Ne ilginçtir, yeni kripto artist olarak izlediğimiz Musk, orada da karşımızda… En klasik madenci olarak. Günceli izlediğinizde, Bolivya’daki darbe soruşturması Musk’a da uzanır mı diye sorduruyor.

İhtimal dahilinde bile değil, elbette. Ama soru ortada. Çünkü hazret, tam da Bolivya’yı kastederek, “İstediğimize darbe yaparız, alışın buna” demişti Temmuz 2020’de.

Niye diyordu bunu?

Bolivya devlet başkanı Evo Morales, Almanya merkezli maden şirketinin ülkedeki lityum rezervlerine ilişkin anlaşmasını iptal etmişti Ekim........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play