We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kolla kendini Z Kuşağı

51 7 6
14.02.2021

Yeni nesil kanaat pazarlamacıları, tek tip denecek kadar ortak özellikler sergiliyor. Aynı şeyleri, aynı tondan koşuyor, yepyeni şeyler söylüyor edasıyla, heyecanla bıkıp usanmaksızın yineliyorlar. Bir başka temel özellikleri, dikine tıraşla sakala göre tıraşı; aykırılıkla uyumluluğu aynı anda, aynı cevvaliyetle, aynı maharetle sergilemeleri.

Yeni nesil kanaat pazarlamacıları bu son özellikleriyle Türkiye -ve belki dünya tarihinde- bir ilki başarıyor; aydın-halk, okumuş-okumamış ayrımını ortadan kaldırıyorlar. Batılıların elit, Osmanlının “havas” dediği seçkinler takımıyla aşağıdakiler, yani avam birleşiyor, aynılaşıyor.

Tarihsel uzlaşma, tarihsel buluşma, yeni ve en bereketli normalleşme bu. İlahiyat uzmanı eğitimciyle mafya babası aynı konuda ağız ve gönül birliği içinde. Bir tür simyagerlik. Yükselen meslek kanaat pazarlamacılığı. Sıradanı taçlandırırsanız, sizin de tuttuğunuz altın olur. Sırtınız yere gelmez. Güçlenir, yükselirsiniz. Küreselleşmenin akıbetinden uluslararası politikaya, ekonomiden salgın ve halk sağlığına, temel eğitimden üniversiteye, hukuktan futbola her konuda yetkin ve yetkilisinizdir artık. Kendi hava sahamızı aşıp uzaya uzanmak pirim yapıyor şu ara. Bir de, ezel ebet süregelen gençlik düşmanlığı…

Pazarlamadan önce üretim var, imalat var.

Nedir kanaat imalatı?

Yazılımcıların diliyle söyleyelim, kanaat üretimi kodlamadır.

Örnek: Verimli ve gözde üretim alanlarından kimlik meselesine bakalım. Düşünce, duygu, davranış biçimlerinizin doğuştan getirdiğiniz şaşmaz-değişmez özellikler olduğunu, hatta bunun doğum gününüze, saatine, ayına, yükseleni alçalanına göre biçimlendiğini vaaz eden tarihsel -ve şimdi sanal- falcıların yaptığı kodlamalar, “bilimsel” etiketlerle cinsiyetler, kuşaklar, meslekler vb üzerinden çoğaltılıyor.

Z Kuşağı da bu minvalden olmak üzere bilir-bilmez kanaat takımının takılmadan laf söz etmeden duramadığı kodlar arasında.

Pek hazzedilmiyor onlardan. Henüz daha yeni yeni kimdir-nedir tariflendiriliyordu ki, 2010’ların ilk........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play