We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Köle düzeni raporu

21 8 17
20.12.2020

Yeni yılın eşiğindeyiz.

Ne getireceği bilinmeyen bir yıla, -John Steinbeck’in son romanını anarak söyleyelim- Kaygılarımızın Kışı’na hazırlanıyoruz.

Salgın tüm hızıyla sürerken, yarattığı yıkımlar adeta “kader” gibi sineye çekilirken, şimdi kimlerin, hangi aşıdan nasiplenip nasiplenemeyeceği konuşuluyor. Doğrudan doğruya hayatlarımızla ilgili bu süreçte ne insan var, ne toplum, ne de kurumlar… Her şey, işbilir profesyoneller arasında cereyan ediyor.

Kim o profesyoneller?

En başta elbette ki karar verip icra edenler; uygulayıcılar, yani yöneticiler.

İlk ve görünür profesyoneller politikacılar. Aslına bakılırsa, kıdemleri ve maharetlerinden dolayı vitrinde onlar görünüyor. İstenen yasaları hazırlayıp uygulamaya koyma, gidişatı istenen doğrultuda düzenlemek, yönlendirip gözetmekle yükümlüler, tarihin kadim profesyonelleri, politikacılar.

Onlar, asıl karar vericilerin, gerçek profesyonellerin; iş ve doğal olarak güç sahiplerinin kükremelerini yasalara ve herkesin, hepimizin anlayacağa, uyacağı dile çevirirler. Hepsi bu. Özet, cümlenin malumu: Para konuşur.

Profesyonellik, her daim söylendiği üzere, krizi fırsata çevirmektir. En büyük kriz, en büyük fırsat demektir. Salgın, bunu bir kez daha gösterdi: 75 milyon 500 bin insanın virüse yakalandığı, bunlardan 1 milyon 670 bininin hayatını kaybettiği salgın, aynı zamanda dünya ölçeğinde servet artışının yeni zirvesini de getirdi.

İsviçre Bankası USB’nin ekim başında yayımladığı rapora göre, Nisan-Temmuz 2020 arasında dolar milyarderlerinin serveti, dört aylık dönemde dörtte birin üstünde; yüzde 27,5 artmış. Ve bu tarihin en yüksek artışında........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play