We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kimin bu Ses?

44 12 9
04.04.2021

Önce Leylim Ley mi çalındı kulağımıza, yoksa Aldırma Gönül mü?

İlki uzun süre Zülfü Livaneli’yle özdeşti. Onun Türkiye’de yayımlanan ilk albümü Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ın neredeyse en taze, en güncel, içten parçalarındandı. Albüme egemen olan Yunus Emre, Pir Sultan, Köroğlu, Karacaoğlan, Kul Ahmet gibi folklordan, tarihten ve de kırsaldan gelen sözlerin, ezgilerin arasında şimdiye, şehre daha yakın olandı Leylim Ley. Duyulur duyulmaz, 1976’dan itibaren dile düştü.

Sevdayı, ayrılığı, hasreti dillendiriyordu. Ama alışılageldiği gibi ağlamaklı, hicranlı değildi. Tam tersine, vakurdu: Söz söyleyen yoktur sözüm üstüne, diyordu. Tavizsiz, tenezzülsüz:

Yedi yıldır uğramadım yurduma

Dert ortağı aramadım derdime

Geleceksen bir gün düşüp ardıma

Kula değil yüreğine sor beni

O dikbaşlı eda Aldırma Gönül’e bağlanıyordu.

Leylim Ley kantin, kampüs buluşmalarının, sohbetlerin sofraların eşlikçisiydi, “bizim türkümüz” olarak benimsenmişti. Başın öne eğilmesin uyarısı, yüreklendirmesiyle başlayan Aldırma Gönül ise yürüyüşlerde, mitinglerde, sokaklarda, meydanlarda yankılanıyordu. Efkara, öfkeye, çaresizliğe karşı diklenme, direnme dayanağıydı. Ne de olsa Hapishane Türküsü’ydü Aldırma Gönül.

Onu ilk Edip Akbayram’dan duymuştuk. Ama araştırınca öncesi olduğu çıkıyor ortaya: Aldırma Gönül’ün yayınlanışı Leylim Ley’le aynı yıl: 1976. Kerem Güney besteleyip seslendirmiş. 45’lik plağın bir yüzünde Nazım Hikmet var öbür yüzünde Sabahattin Ali. Kerem Gibi/ Aldırma Gönül…

Ruhi Su, Rahmi Saltuk, Timur Selçuk üçlüsü kendi üsluplarınca, marş edasında seslendiriyordu Aldırma Gönül’ü. Edip Akbayram, Selda popa yakın şarkı formunda. Bunların yanı sıra arabeske evrilebiliyordu Kerem Güney’in Hicaz makamındaki bestesi: Gönül Akkor’un 1977’deki 45’liğinin bir yüzünde İçiyorsam Sebebi Var, diğer yüzünde Aldırma Gönül… aynı telden! Ahmet Özhan’ın 1978’de yayınlanan 33’lük albümü Geceler Gariplerindir, Aldırma Gönül’le kapanıyor. Gülden Karaböcek’ten Kibariye’ye söylemeyen yok gibi 1970’lerden 1980’lere uzanan dönemde. Kerem Güney’e bakılırsa o besteyi seslendirenlerin sayısı elliyi buluyor.

1977 yapımı birbirinden tümüyle ayrı türden üç filmde şarkının film müziği olarak kullanılması, onun memleketteki ruh iklimine karşılık geldiğinin göstergesi olsa gerek: Selvi Boylum Al Yazmalım, Hababam Sınıfı Tatilde ve Cüneyt Arkın’ın oynadığı Yıkılmayan Adam... Derken, 2000’lerde yeniden siyasallaşıp Cumhuriyet Mitingleri’nde meydanlarda yankılandı şarkı!

Piyasadaki hareketlilik etkili........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play