We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kibar Fahişeler’den suç mahalline bakış 

34 12 0
18.07.2021

Görünen o ki memlekette yoğun bir nüfus planlama uygulaması başlatılmış bulunuyor.

Bu yeni ve tümüyle bize özgü uygulamada klasik doğum kontrolü yerine ölüm kontrolü öne çıkıyor. Son örneklerden biri Muş’ta gerçekleşti. 12 yaşındaki Kuran kursu öğrencisi dünyada daha fazla yer işgal etmemeye karar vererek camide tuvalet kapısına kemeriyle asılarak hayata veda etti.

Yeni nüfus planlama uygulamasından habersiz birtakım insanlar (hukukçular, çocuğun ailesi vd) çocuğun asılı bulunduğu kapı kolunun yerden mesafesinin bir metre kadar olduğu, kemerin bu mesafeyi daha da kısaltacağı gibi bazı fiziksel gerekçeleri öne sürerek ölümün soruşturulması için harekete geçti.

Dosyaya gizlilik kararı getirildi.

***

Ölüm kontrolü üzerinden nüfus planlaması öncelikle Anadolu’da ve 10 yaş dolayındaki çocuklar üzerinde uygulanıyor. Giresun Eynesil’de evinin önünde yaralı bulunan 11 yaşındaki Rabia Naz da hayata gözlerini yummuştu birkaç yıl önce.

Rabia Naz’ın ölümü uzun süre gündemde kaldı. Duvardan düşme, trafik kazası, intihar... dendi ama bir şey çıkmadı. İşin peşine düşen baba akıl hastanesine yatırıldı. Yetkililere hakaretten yargılandı, hüküm giydi. Onun da yeni uygulamadan haberi yoktu.

Çocuklar üzerinde denenen uygulama süreç içinde yetişkinlere de uzanıyor. Meçhul bir operasyonla çocuğunu yitiren bir babanın hayatından neler eksileceğini düşünün, üstüne Rabia Naz’ın babasının başına gelenleri ekleyin.

Evet, akıl ve ruh sağlığıyla birlikte bedensel sağlığını da kaybediyor; ölüm kontrolüne dayalı nüfus planlamasına o da dahil oluyor. Başkaları da... Örneğin Rabia Naz’ın öldüğü dönemde ilçede mülki amir konumundaki kaymakam, üç yıl sonra özel aracının içinde kafasından vurulmuş halde bulunuyor.

15 Temmuz darbesinde eşi Erol Olçok ve 17 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip Olçok’u kurban veren Nihal Olçok, onların ve diğer şehitlerin hürmetine, ruhları........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play