We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kapalı iktisat, açık soygun

38 10 20
25.04.2021

Kültürel etkinlik programları, davetleri düzenleyip yasal ve özel pasaportla insan kaçakçılığı organizasyonları düzenleniyor. Cesaretlerinden ve servet arzusundan başka hiçbir sermayesi, neredeyse hiçbir eğitimi, birikimi olmayan gencecik insanlar, hayallerinin peşinden gidiyor; küçücük apartman dairesinden ya da ofisten, uluslararası ölçekte kripto - sanal işler çevirip, milyar dolarları aşan gerçek para toplayabiliyorlar.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın henüz 1950’lerde icat ettiği İspritizma Cemiyeti’ni, Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nü çoktan aşmış vaziyette işler. Güya günah, mekruh olan şeytani zeka, almış yürümüş, kasabadan kente, taşradan metropollere, yurdun her yanına, hayatın her alanına yayılmış gibi görünüyor.

Şeytani zeka, son derece önemli ve her şeye karşın hala büyük eksiklik!

Cesur gençlerin dijital platformlarda hayalleri gerçek kılıyormuş gibi atraksiyonları, ortaçağ işi define, simya, gözbağcılık işlerinin güncellenmesinden pek öteye gitmiyor… Şerif Mardin’in dediği gibi hayal gücümüz sansürlü, hala. Öyle olduğu için de taşra usulü hilebazlıkla iş çevirmeye çalışıyor herkes.

İslami İlimler Araştırma Vakfı, 17 / 18 Kasım 2000 tarihlerinde uluslararası bir sempozyum düzenlemişti İstanbul’da: Modernleşme, İslam Dünyası ve Türkiye. Şerif Mardin orada gündeme getirmişti hayal gücüyle şeytani zeka, “uçmak” olarak nitelediği yaratıcılık ilişkisini.

Sempozyum başlığındaki modernleşme, İslam ve Türkiye sorunsallarını üç eksen........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play