We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadıköy’de kilise duvarında kim, niye tepiniyor?

61 16 0
15.07.2021

Epeydir tırmanan, beklenen oldu. Memlekete zorla, ısrar ve inatla giydirilmeye çalışılan deli gömleği, olmayan dikiş yerlerinden patladı Kadıköy’de.

Bir bina düşünün. Mabet. Adı kilise olsun, başka bir şey olsun. Üç yüz yıldır değişe dönüşe yerinde duruyor olsun. Rakamla 300 yıl, 3 adet yüzyıl boyunca hiçbir gün, hiçbir gece orayı; bir ibadethanenin önünü bar, disko, gece kulübü girişi niyetine toplanma yeri haline getirmek gelmiyor kimsenin aklına. Değil orası, herhangi bir ibadethanenin bahçe kapısını dans pistine çevirme marifeti, her ne kadar sicilimiz karışık olsa da, üç yüzyıldır kimseye nasip olmamıştı.

Birileri nihayet bu başarıyı gerçekleştirdi.

Gecenin bir saati açık kasa kamyonetlere doluşup bağıra çağıra caddeyi kuşatma, kitle halinde tempo eşliğinde oynayıp kıvırma, kıvranma… Kilise kapısının üstüne tırmananların tepinmesiyle orji ayini düzenleme marifet ve başarısı, her ne hikmetse Temmuz 2021’de gerçekleşti.

Niye, neden?

Önce şu 300 yıl meselesine açıklık getirelim. Lafın gelişi değil; Kadıköy Bahariye Caddesi’ndeki Surp Takavor Kilisesi, 1722’de inşa edilmiş. Doksan yıl kadar sonra onarımdan geçirilerek 1814’de yeniden ibadete açılmış. 1840 depreminde yanmış, kagire çevrilen bina 1858’de tamamlanmış. Son tadilat on yıl önce yapılmış, 2011’de.

Kesintilerle, değişimlerle ayakta ve hayatta kalan bir ibadethane bu üç yüzyılın en büyük rezaletine maruz kaldı Temmuz 2021’de. Tabii o ibadethanenin bulunduğu semt, mahalle, ilçe, kent, ülke ve toplum da rezalete maruz kalıyor.

Hep birlikte fail ve kurbanız.

Son sözlerim kimilerine abartı gibi gelebilir ama Kadıköy’de yaşananlar nasıl bir toplumsal çöküntüyle, çılgınlıkla karşı karşıya olduğumuzun göstergesidir. Kapısında orji ayini düzenlenen ibadethane, üç yüzyıllık tarihi boyunca şehrin, toplumun yaşadığı onca büyük sarsıntılara, imparatorluğu çöküşe........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play