We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İthal ahlak

22 17 12
07.02.2021

Sosyal medya günümüzün agorası: Şehrin, ülkenin ve dünyanın ait olduğumuz, durup baktığımız ana meydanı orası. Her şey orada cereyan ediyor.

Ekonomi - iş, din, eğitim, politika, hasılı memleket meselelerinin önde gelen ve aklı erenlerce konuşulup gidişatın yönlendirildiği antik çağ agorasını da, modern zamanlar kamusal alanını da aşıyor sosyal medya. Her ikisinden daha etkili. Yakınınızla da, düşmanınızla da aynı anda bire bir yüz yüze, karşı karşıyasınız orada. Muhabbeti, tartışmayı, kavgayı şu ya da bu nedenle bırakıp ayrılsanız bile saatler ve hatta günler sonra dönüp, sizden sonra olup biteni an be an izleyip görüyor, dahası müdahil oluyor; lafınızı, sözünüzü, tavrınızı kayda geçirebiliyorsunuz. Canlı, 7/24 açık borsa. Orada dönüyor her şey.

Bir halkın eğitimi, sokaktaki davranışıyla ölçülür” diyor Edmondo De Amicis, “Sokakta kabalık görürsen, bil ki, evlerde de aynı şeyle karşılaşırsın.

İnsan hallerini izliyoruz sosyal medyada; günümüzün sokağında, meydanında. Mahalle, memleket, dünya hepsi bir arada. Herkes kendi meşrebince ortada. Giderek çoğalan, gürültüye, itişip kakışmaya dönüşen yeni tür bir dil yükseliyor reelden daha reel sanal sokaktan. Her şeye baskın, hakim. Her şeyi yok etmeye kararlı… Küresel / yerel lümpenlik eğitim idman yurdu.

Aslına bakılırsa, sihirli saha sosyal medya henüz hasıl olmadan bu eğilim ve eğitim başlamıştı memlekette. Taşralaşma olarak niteleyenler oldu, paçozlaşma, aynı kabilden olmak üzere hödükleşme diyenler oldu. Ve o her ne ise, makbul kimlik, kişilik, dahası üst – üstün akıl halini aldı.

Dün akıl almaz gibi görünen, akıl ve ahlak-dışı görülen her şey olağanlık, sıradanlık, geçerlilik kazandı:

Üst ahlâksızlığın bu denli yaygınlaşması, toplumdan tepki görmemesi ise kitle toplumunu kitle toplumu yapan en önemli özellikler arasına girmiş bulunmaktadır.

Elbette ki, güvenilmeye değer kurumlarda yoldan çıkmış kimseler bulunabilir. Fakat bir toplumda kurumların kendileri de yoldan çıkmış ve bozulmuşsa, bu kurumlarda yer alan görevlilerin de bozulmaları, yoldan çıkmaları doğallaşır. Şirketleşme çatısı altında düzenlenen bir toplumsal yaşam biçiminde ekonomik ilişkiler kişilerin dışında oluşmakta; yöneticiler eskisi kadar kişisel sorumluluk duymamaktadırlar. İş, savaş ve siyaset dünyaları üçlüsüne dayanan bu düzende bireysel vicdan eskisi gibi önemli bir öğe olmaktan çıkmış; üst ahlâksızlık kurumlaştırılmıştır.

«Beyaz yakalıların işledikleri suçların» çoğu, kamusal planda ahlâk anlayışının zayıflaması, yüksek maliyetli günahların ve suçların artması, kişisel dürüstlüğün azalması gibi sorunlar........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play