We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hokkabazlar dünyası dağılırken

31 11 14
09.05.2021

Mizah yarışında uzun zamandır liderliği elinde tutan Sağlık Bakanlığı, modaya uyarak deneyim ve birikimlerini çizgi film alanına da yöneltti. Bakanlığın Çılgın Hırsız filmi vizyona girdi.

Filmin adını duyunca meraklandım ve biraz da umutlandım.

ABD Başkanı'nın başlattığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün, Avrupa Birliği’nin, derken Papa’nın da desteklediği aşıda patent kaldırılsın tartışmasına bizim bakanlık, radikal bir katkıda mı bulunuyor acaba, dedim. Salgın 3 milyon 250 binin üstünde can almışken ve bu sayı hızla yükselirken, tüm dünyada hayat kesintiye uğrarken, sistem altüst olurken, aşı mülkiyeti ve ticaretinin çılgınlık ve hırsızlık olduğunu mu ortaya koyuyor yetkililerimiz?

Yoksa, hasretle yolunu gözlediğimiz aşıları bir türlü göndermeyen Çılgın Hırsız Çinliler’i mi teşhir ediyoruz dünyaya?

Ya da taşocağı açma uğruna ormanı, dereleri, toprağı, suyu imha eden liman müteahhidi, termik santralci, madenci vb kisvesine bürünmüş halkın yaşam alanlarına göz diken çılgın hırsızların doğayla birlikte sağlığı da katlettiğine mi dikkat çekiliyor çizgi filmle?

Salgını anafor, yağma fırsatına çeviren ihale erbabı ve işbirlikçilerinin çılgın hırsızlığı mı gözler önüne seriliyor filmde?

İzliyoruz… Hayır, hiçbiri değil!

Meğer çocuklar içinmiş Çılgın Hırsız. Sağlık Bakanı ve diğer yetkilerin başından beri söylenenden başka da bir şey söylemiyor filmin başkahramanı Guru: Evde kalın… Eğlenmeye bakın.

İlk karelerden itibaren filmin bizimkilerce üretilmediği anlaşılıyor. Büyük olasılıkla dış yapım – ithal. Guru’nun seslendiği Minyonlar’ın, bizim çocuklara benzer bir yanı yok. Filmdeki müstakil, dubleks, önü yeşillikli evlerde yaşamıyoruz ne yazık ki… Hoş, son karede yapımın Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü, İsviçre Hayırseverlik Vakfı desteğiyle gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Alışılageldiği üzere bu film işinden de yine birileri nemalanmış gibi görünüyor. Her durumda harcanan paraya yazık. Nereden gelirse gelsin, ne kadar harcanırsa harcansın, salgınla mücadele........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play