We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Herkes kaybederken kim, neden ve nasıl kazanıyor

35 7 13
29.04.2021

New York Üniversitesi öğretim üyesi Selçuk Şirin, karşı karşıya olduğumuz gerçekliği 2015’de işaret etmişti: Ya Özgürlük Ya Sefalet.

Sefalete düştük. Her cephede kaybettikçe kaybediyor, yoksullaştıkça yoksullaşıyoruz. Sefalet esarete dönüşüyor. Buna da yine Şirin’in kendisi tanıklık ediyor 23 Nisan’daki son Türkiye ziyaretinde. Her yıl beş – altı kez ülkeye geldiğini, uzun yolculuk ve yorgunluğu umursamadığını, “her karanlık manzarada aydınlık bir boşluk bulma derdinde” olduğunu vurguluyor. “Bu kez farklı. İlk kez derin bir hüzünle ayrılıyorum. … Umudum sarsılmaya başladı” diyor.

Hüzün ve umutsuzluk kişisel değil. Yine onun gözlemiyle, toplumun tüm kesimlerine yayılan, kitlesellik taşıyan bir durum. Davranış bilimleri ve istatistik dersleri veren Şirin, eğitim, gelişim alanlarında çalışıyor. Burada da çeşitli program ve projelerde profesyonel – gönüllü olarak yer alıyor, bazılarına öncülük ediyor.

Okul öncesi eğitime ilişkin bir proje kapsamındaki son Türkiye ziyaretinde gençler, ebeveynler, esnaf ve iş dünyası, medya, eğitim, siyaset alanından profesyonellere dek her yaştan, her çevreden insanda umutsuzluğu, esarete dönüşen çaresizliği gözlediğini belirtiyor Şirin. Profesyoneller, “ne işin var burada” diyor. Köylüsü, “boş işlerle uğraşıyorsun, git hayatını yaşa” tavsiyesinde bulunuyor.

Kısaca, burada yapılacak pek bir şey olmadığından emin herkes. Salgınla şiddetlenen çöküntü, Şirin’in işaret ettiği yol ayrımında sefalet cephesini öne çıkartıyor.

***

Yol Ayrımındaki Türkiye’nin yayımlandığı 2015’de ülkenin yöneticileri yurttaşların gururla taşıyıp gösterdiği pasaporttan söz ederken, bugün “hizmete özel” hileli pasaport alarmının yaşanması, sefaletin tipik, bir o kadar da sıradan göstergesi. Basiretli tüccar olarak kendi şirketine teşvik çıkartan, başında bulunduğu bakanlığa mal satmakta beis görmeyen bakan da öyle… Devlet kurumlarına, güç sahiplerine yanaşma maharetiyle dünya klasmanlarını altüst eden türlü çeşitli kriptocular da.

Üstelik, hayli tanıdık,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play