We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Filenin Sultanları yol gösteriyor

24 25 78
26.08.2021

Bir kez daha görülüyor ki, başarı ortaklaştırıyor. Herkesi etrafında topluyor, yanına çekiyor. Umutlandırıyor.

Yukarıdan aşağı her alanda ayrıştırma - yalnızlaştırma, şiddet, cinsiyetçilik ortalıkta kol gezerken kadınlar tüm bunları adeta yerle yeksan ediyor. Kadının toplumsal konumu giderek sınırlandırılıp daraltılırken Filenin Sultanları olarak anılan kadın voleybolcular tam tersi bir alan genişletmesi yapıyor. Baş tacı ediliyorlar. Hem kendi yollarını hem toplumun önünü açıyorlar. Az şey değil.

Sporda, daha da ötesi; bilim, eğitim, kültür, sanat başta olmak üzere toplumsal yaşamda son yirmi yıldır yaşanan genel gidişatın, eksi bakiyenin tam karşıtı bir örnek oluşturuyor kadın voleybolcuların performansı. Doğrusu incelenmeye değer.

Kısaca bakalım.

Hatırlayalım; fileden önce pota, Sultanlar’dan önce 12 Dev Adam vardı.

Neredeyse tümüyle futbol odaklı spor endüstrisinde, 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda erkek milli takımının üçüncü olması, onlara 12 Dev Adam unvanını getirdi. Basketbol da futbolun ardından en popüler, en yaygın spor haline geldi.

Paranın pul olduğu, işyerlerinin peş peşe kapandığı, yoksulluğun yayıldığı ve derinleştiği 2001’in bugünü aratmayan kriz koşullarında, şimdi Sultanlar’ın yaptığı moral desteği basketçiler sağlamıştı topluma. Ertesi yıl Dünya Şampiyonası’na o moral ve gazla gidildi. Athena şarkısı eşliğinde 12 Dev Adam’ı şampiyonaya taşıma reklamı eski Türkiye klibi niyetine izleyebilir.

Takım şampiyonadan dokuzuncu olarak döndü ama rüzgar kesilmedi. Ne de olsa gideri vardı ve tabii getirisi de. Federasyon, Garanti Bankası sponsorluğuyla 2002’den itibaren 12 Dev Adam Basketbol Okulları açmaya başladı. 9 – 12 yaş kız ve erkeklere yönelik bu okullar 20 yılda yurt çapına yayıldı, Basketbol Gençler Ligi oradan yetişenler üzerinden doğdu.

Ne var ki tüm bunlara karşın genel geriye gidiş........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play