We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekmeğe dil uzatanlar

26 15 11
24.01.2021

Evet, önce ekmekler bozuldu… Sonra her şey.

Ve şimdi farklı cenahlardan, farklı tonlardan, farklı “bilimsel”, maddi, toplumsal gerekçelerle aynı talimat yükseliyor: Ekmek yemeyin!

Talimat önce üst tabakaya yönelikti. Ekmek derdi olmayan, ekmekle derdi olanlara, hayatı ve canı kıymetli olanlara, “aman, ekmekten kaçının” diyordu beslenme uzmanları. O bir gıda değil, sağlığın baş düşmanı! Bağımlılık yapıyor, şişmanlık, obezite, şeker vb hep ondan kaynaklanıyor.

Oysa binlerce yıl dünyanın hemen her yerinde, hemen bütün dillerde ekmek, nimet olarak görülüyor, öyle anılıyordu: Tanrının armağanı, lütfu. O nedenle de kutsal. Kırıntısını bile yere düşürmek, israf etmek günah.

Hekimliğin, tıbbın babası Hipokrat, “ekmek mitolojiye aittir” der. Yani, insanın kendisini, dünyayı ve hayatı anlamlandırmak üzere kurguladığı ilk anlatılara, efsanelere aittir ekmek.

Doğru. İlk kenti, devleti, tapınağı kuran, uygarlığa öncülük eden Sümerliler, bütün bunlarla birlikte ilk efsaneleri de yaratır: Gılgamış, ölümsüzlüğün ardına düşer. Yaban adam Enkidu, onu öldürmekle görevlendirilir. Destan’da yazıldığı üzere.

Ceylanlarla birlikte ot yiyen ve vahşi hayvanlardan süt içen dağ adamı Enkidu, ekmeği ilk kez tattığında şaşakaldı.

O tadın ardından dağ adamı, öldürmekle görevlendirildiği Gılgamış’la dost olur, kötülüklerle birlikte savaşırlar. Ekmeği keşfetmekten, üretmekten çok paylaşmaktır insanı insan yapan. Yabanlıktan çıkaran.

Ekmekten kaçının talimatını bilimsel ve tarihsel temellere oturtmaya soyunan yeni tür bilim insanları yeni tür yabanlıklara çağırıyor şimdi bizi: Geçen yüzyılın sonlarında, 1997’de yayımlanan ve Pulitzer Ödülü’ne değer Tüfek, Mikrop ve Çelik’le perdeyi açtı: Tarım, dünyanın sonunu hazırlayan ilk büyük hata, ilk büyük günahtır diyordu Jared Diamond.

Son dönemin popüler tarihçisi Y. Noah Harari ondan devraldığı bayrağı daha ileriye taşıdı, daha da yükseltti: İnsan buğdayı evcilleştirmedi, buğday insanı evcilleştirdi, esir aldı …........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play