We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünyanın en özgün İşçi Bayramı

18 8 14
02.05.2021

Çalışma Bakanı’nın 1 Mayıs değerlendirmesi, kendisinin “açık toplum” yanlısı olduğunu kuşkuya yer bırakmayacak biçimde apaçık ortaya koyuyor. Bakanın sözleri şöyle:

1 Mayıs ancak özgürlüğün olduğu yerde kutlanır. Özgürlüğün olmadığı ülkelerde, kapalı toplumlarda, kapalı rejimlerde 1 Mayıs kutlanmaz. Resmi devlet törenine dönüşür.

Biz ise açık toplum, açık rejimiz. Bu ortada olduğuna göre, en yetkili ağızlardan ifade edildiğine göre, resmi, özel, sivil, şu bu herhangi bir ayrı kutlamaya gerek kalmıyor artık. Gereksiz ve kasıtlı hareketlere kalkışanlara karşı toplumsal barışın, güvenliğin, sağlığın gereğini yapmak, elbette devletin görevi. Yapıldı.

Açık toplum, açık rejimdeyiz. Uluslararası göstergeler, belgeler de apaçık ortaya koyuyor bunu: ABD’de yayımlanan, iş ve finans dünyasının kılavuz dergisi Forbes’ın Nisan 2021 sayısına bakmak yeterli. Dünyanın en zenginleri listesinde Türkiye’den 26 kişi yer alıyor. Üstelik, salgın koşullarında bu isimlerin serveti % 39 artış gösteriyor. Tabii ki bu açık toplumun, açık rejimin, açık piyasanın, hepimizin başarısı, hepimizin kazancıdır.

Bakanın da işaret ettiği üzere, 1 Mayıs’ın İşçi Bayramı olarak resmen tanınması 2009’da gerçekleşti. Açık toplum ve açık rejimin bir başka göstergesi bu da. 1980’den beri resmen yasaklı olan Taksim Alanı o yıl görece simgesel, 2010 itibarıyla da kitlesel kutlamalara sahne oldu 1 Mayıs’ta. Alan, 1977’deki büyük kıyımdan dolayı toplumsal ve sınıfsal belleğin merkeziydi. Ve fakat, o tarihsel alan 2013’de “inşaat çalışmaları” nedeniyle 1 Mayıs’a ve işçilere bir kez daha kapatıldı. “Çevreye verdiğimiz rahatsızlık nedeniyle özür dileriz” panoları, afişleriyle çevrilmişti alan. “Her taraf kazılı, çukur… Sakatlık çıkmasın,”........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play