We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dijital yuppieler–dijital moronlar

24 5 9
07.03.2021

Kripto operasyonları sanat piyasasında da hız kesmeden sürüyor. Kaçınılmaz olan gerçekleşiyor, olması gereken oluyor: Otuz yıldır “kripto” olarak icrayı sanat eyleyen dünyanın en ünlü, işleri en çok ses getiren, en çok para eden, en sevimli “Vandal–gerilla sanatçı”sı Banksy de yeniden ve bu kez ebediyen kriptolanıyor… Başka bir deyişle özel mülke ve tükenmez para kaynağına çevriliyor.

Baştan alalım, 4 Mart 2021’de canlı yayında gerçekleştirilen şu yakarak, yok etme ve yeniden yaratma ayinini izleyelim:

Ne oluyor burada?

Yaygın kullanımıyla kripto diye anılan blok zincir işlemleri platformu Injective Protocol adlı şirket, Banksy’nin özgünlüğü kendisi tarafından onaylanmış Moronlar adlı çizimini 95 bin dolar ödeyip bir galeriden satın almış. Yine bir başka kripto işlem kuruluşu Group of Tech and Art Enthusiasts (Teknoloji ve Sanat Tutkunları Topluluğu) adına yakma eylemini gerçekleştiren genç adam, Moronlar’ın fiziksel varlığına son verdiklerini, kripto sanat ürününe çevirdiklerini belirtiyor.

O artık bir NFT.

Non-Fungible Token; kopyalanamaz–değiştirilemez dijital kodlu ürün. Sadece dijital platformlar üzerinden görülebilir, alınıp satılabilir.

Daha önce burada andığımız üzere, kripto sanat son birkaç yılın modası. Salgın sonrası dijital işlemlerin, piyasaların ve nihayet dijital–kripto paranın yükselişi eşliğinde dijital sanat da kendi pazarını, piyasasını oluşturdu, geliştirdi. Banksy’nin yakıldığı gün, ondan habersiz buradaki yazıda piyasanın en ünlü ve en çok kazananı Beeple’ın 10 saniyelik videosunun 6.6 milyon dolara satıldığını belirtmiştim.

28 Şubat’ta o satış gerçekleşirken yine aynı gün aynı pazarda 6 milyon dolarlık bir başka koleksiyon satışı gerçekleşti: Kanadalı müzisyen Grimes’in on parçalık koleksiyonu, kripto sanat platformu Nifty Gateway üzerinden satışa çıkarıldı. Grimes’in kardeşi Mac Boucher’le ortaklaşa ürettiği animasyon, fotoğraf ve de şiirden oluşan kripto işlerin dokuzu sadece 20 dakika içinde satıldı, ertesi gün 389 bin dolara alıcı bulan son ürünle birlikte toplam satış 6 milyon doları........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play