We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çanlar senin için çalıyor

21 13 5
31.01.2021

Modern zamanların, kapitalizmin hem üreticisi hem ürünü homo economicus şaşkın.

Onun yüzyıllara yön veren basit, yalın, işbilir üst aklı pek işlemiyor… Tersine, içeriden – dışarıdan tokat üstüne tokat yiyor, ayar üstüne ayar çekiliyor. Ne diyeceğini, ne yapacağını, nereye gideceğini bilemiyor ve dünya tersine dönüyor.

Kumarsa kumar, şebekeyse şebeke diyen “çapulcu” takımın Amerikan borsasındaki indirme – bindirme hareketi şimdilik bir yanda dursun. Sözünü ettiğim o değil. Çevredekilerin, dışarıdakilerin merkezdekilere hücumu, homo economicus’a nanik yapması, anlaşılır bir şey.

Elbette şimdiki zamana dair yeni gerçekler var orada da: Dijital platformlarda doğup büyüyen sanal klanların reel dünyada ulaştığı, ulaşabileceği boyutları gösteriyor ufaklıkların borsa baskını. Reddit takımı borsadaki müesses nizamı sallıyor, onların öteki ikizi QAnon yine müesses nizama karşı siyasal aktör olarak ordulaşıp Amerikan Kongresi’ni basıyor. Her ikisi de homo economicus’u sarsıp, sorgulatıyor.

Bence bunlar kadar, belki daha da önemli olan, ekonomi politik aleminin kendi içinden yükselen “yok edene dek sömürme, sen de yok olacaksın” kabilinden bilimsel uyarılar, raporlar, raporlar… 1942’de kurulan Londra’da kurulan Oxfam’ın 2020 Raporu, bunun en çarpıcı örneklerinden. Dünya Ekonomik Forumu, başka bir ifadeyle dünyanın tepesindekiler –“dünyayı altüst edenler ailesi”- yıllık toplantısı Davos Zirvesi açılışında sunulan rapor, Eşitsizlik Virüsü başlığını taşıyor.

Rapora göre eşitsizlik virüsünün salgın dönemindeki yıkımı koronadan daha beter: Mart - Aralık 2020 arası, sadece dokuz ayda dünyadaki milyarderlerin serveti 3 trilyon 900 milyar dolar artarak 12 trilyon dolara yaklaşmış; 11 trilyon 950 milyar dolar. En tepedeki 10 kişinin aynı dönem net servet artışı 540 milyar dolar. Rapora göre, sadece bu on kişinin korona zamanı kazanç artışı, tüm dünya nüfusunun aşılanmasına ve hiç kimsenin salgın nedeniyle yoksulluğa düşmemesi için yetip de artıyor.

Tüm bunlar Davos ahalisine söyleniyor. Homo economicus takımı, kendi içinde,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play