We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Burjuvazinin üç hali

34 10 0
17.06.2021

Maddenin üç halinden hareketle burjuva tarihinin evreleri için katı, sıvı, gaz derseniz, bir yere kadar anlamlı olur. Her bir tarihsel evreye damga vuranların kendine özgü değilse bile onlara atfedilen renkleri var: Beyaz, yeşil, kara gibi. Daha somut yönden bakılırsa teşkilatları ve nihayet adları - sıfatları var: TÜSİAD, MÜSİAD, MİSİAD.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği, 1971’de kurulmuş. Bu, sadece burjuvazinin değil, ülkenin tarihinde de bir dizi temel dönüşümü işaret ediyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin kurulduğu 1990 yine öyle. İlk adıyla Milliyetçi Sanayici ve İşadamları Derneği’nin örgütlendiği 2014 aynı şekilde. MİSİAD kısaltması hala sürse de derneğin adındaki milliyetçi sıfatı sonradan herhalde daha kapsayıcı olmak için memleketçi olarak değiştirildi...

Hoş, Müstakil’i de özellikle derneğin ilk on yılında kurucu – katılımcılar da onların teşkilatlanıp palazlanmasını, “müstakil”lik kazanmasını kaygı ve endişeyle karşılayanlar da Müslüman olarak okuyordu.

Müslüman – muhafazakar sanayici ve işadamları Müstakil tabelasını asana dek, memleket ekonomisine, iş dünyasıyla birlikte düşünce ve kültür hayatına egemen olanlara Beyaz Türkler denmiyordu. Amerikan söylemi WASP’dan ithal – uyarlama Beyaz Türkler sıfatı umulmadık bir kabul gördü: Ülkenin ezeli ve köhne “elit”lerine, diyelim ki TÜSİAD takımına karşı eleştirellik taşıyordu.

Kendi müstakil egemenliğini inşa etmek için yola koyulan yerli – milli (ve de Müslüman) Anadolu çocukları, Beyaz Türkler söylem – sloganına ağızlar kulaklarda dört elle sarılırken, kendileri için “yeşil sermaye” denmesine ateş püskürüyorlardı. Beyazların geleneksel elitist ayrımcılığından, milletine yabancılığın başka bir şey değildi sermayeyi renklere ayırmak!

Uzatmayalım, kendilerini “hakkın ve hukukun, adaletin ve eşitliğin, barışın ve güvenin, refahın ve mutluluğun sağlandığı; … ekonomik ve siyasi alanda etkin, dünyada saygın bir Türkiye hayaliyle yola çıkan hassasiyet sahibi iş adamları” niteleyen MÜSİAD’a da dayanan siyasetçiler “adalet ve kalkınma” hedefi - vaadiyle 2001’de partileşti. AKP, üç y; yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele sloganıyla iktidar oldu. Adalet ve Kalkınma adı bizzat kurucu ve yöneticileri tarafından zamanla AK Parti’ye dönüştürüldü.

Bugüne........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play