We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir cinayetin anatomisi

25 11 0
30.05.2021

Kıbrıs’ta devlet destekli manastır soygununun peşine düşen gazeteci Kutlu Adalı 1996’da derin operasyonla öldürülürken, Portekiz’de de neredeyse eşzamanlı bir infaz gerçekleşiyordu.

Lizbon yakınlarında, ormanlık alanda, kafası kesilerek öldürülen bir gencin cesedi bulunmuştu. Polis, maktulün 25 yaşındaki uyuşturucu bağımlısı Carlos Rosa’ya ait olduğunu saptamıştı. Cinayet, uyuşturucu ve suç çeteleri arasındaki savaş olarak geçmişti kayıtlara.

Fernando Pessuoa tutkusuyla Portekiz’e göçen İtalyan kökenli yazar Antonio Tabucchi, gazetelerden okuduğu bu kesikbaş cinayetini kendince soruşturmaya koyuldu. Olayı tutkunu olduğu kente; Porto’ya taşıdı kafasında ve kağıt üstünde. Ceset de parkta bulunmuştu güya. Öldürülen gence de Damasceno Monteiro adını vermişti. Kurguya göre gazete muhabiri Firmino, vahşi cinayetin sırrını çözmeye çalışacaktı.

Cinayet, sadece bir insan hayatına kasten ve zor yoluyla son vermekten ibaret değildir. Cinayet dosyası polisiye ve hukuksal işlemlerin sınırlarına sığmaz, sığmamalıdır. Bu gerçeklikten hareket eden Tabucchi, kesikbaş cinayetini haber yönünden takip eden muhabir Firmino’nun yanında anarşist avukat Loton’u devreye sokar. Asıl soruşturmayı ve sorgulamayı o yapacaktır.

“Adalette temel ölçü nedir” sorusuna yasaların, polisin ve yargının yanı sıra yer yer felsefeye, düşüncenin yanında ruhsallığa ve inanca uzanarak yanıt arayan Loton, bu tartışmayı kellesi bedeninden ayrılarak infaz edilen genç bir adamın yaşamı – ölümü üzerinden izlememizi sağlar.

Böylece şimdilerde bizim Venezuela peyniri ya da pudra şekeri geyiği üzerinden kanıksayarak kabullendiğimiz uyuşturucu trafiğinin oluşumuna, işleyişine,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play