We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir Avuç Dolar İçin

44 14 19
16.05.2021

Hayatın değerinin olmadığı yerde ölümün fiyatı çıkar ortaya

Vahşi Batı zamanı olarak da anılan “spagetti western” klasiklerinden 1964 yapımı Bir Avuç Dolar İçin filmi bu vecizeyle açılır. Sıradan fanilerin hayatının herhangi bir değer taşımadığı vahşi iklime hapsedilmiş olduğumuz, her gün birkaç kez önümüze konuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kaç yüz milyon, kaç milyar TL’ye yaptırdığı meçhul Güvenli Turizm reklamı son örneklerden sadece biri.

Bir Avuç Dolar İçin yapmayacağımız, heba etmeyeceğimiz hiçbir şey yok… Toplumun onuru dahil, film bunu söylüyor. Turiste “Türkiye’ye gel” çağrısı yapan film, “Keyfine bak, aşılıyım” damgalı TC ahalisini tüm dünyaya pazarlamaya çalışıyor.

Pazarlama hamlesi, filmden önce Dışişleri Bakanı tarafından yapıldı. Bakan, cebinde döviz bulunduran potansiyel kaynaklara, “turistin göreceği herkesi mayıs sonuna dek aşılayacağız” garantisi verdi yurt dışındaki basın açıklamasında.

Aşılama durma noktasına gelmişken bakanın, “Önceliğimiz döviz, yeter ki gelin, bizimkileri sizin için aşılarız” kabilinden ifadesi tepki çekince tevil yoluna gidildi: Yerli turisti niye düşünmüyorsunuz art niyetli münafık bozguncular, dendi. Ve fakat “güvenli turizm – aşılı personel” politikasının bakanlıklar üstü, milli politika olduğu anlaşılıyor. İşin bir ucunda Dışişleri, ötekinde Kültür ve Turizm, ara bağlantı THY üzerinden taşıyıcı olarak Ulaştırma Bakanlığı var. “Hizmetlileriniz aşılıdır, korkmayın” filmi Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla THY ortak imzasını taşıyor.

Ayrıca söylemeye gerek yok, “kültür” burada resmi unvan olarak yer alıyor. Hayatın değerinin olmadığı, spagetti western malzemesi vahşi batı ikliminde her şey “bir avuç dolar için” kültüründen ibarettir. Şimdilik videolar, sosyal medya üzerinden konuşuyor silahlar. Sonrasına bakacağız.

Film, tescillemeden ibaret. BBC’nin yer verdiği Bülent Kılıç’a........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play