We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Asla yalnız yürümeyeceksin

25 6 8
31.12.2020

Eve kapatıldık.

Hayır, yeni değil bu; çoktan kapatılmış, toplum-dışına, yalnızlığa itilmiş durumdayız.

Öteden beri yaşadığımız, mahkum edildiğimiz, şimdi salgın vesilesiyle aleni ve zorunlu hale getirilen kapanmayı nasıl aşacağız, ona bakalım.

Yılı yalnız başınıza uğurlayacak, yenisini tek başınıza karşılayacaksınız, deniyor. Metazori.

Şarkıda olduğu gibi, meydanlarda, tribünlerde hep bir ağızdan söylenegeldiği gibi, kendimize ve birbirimize bir kez daha haykırarak cevap verelim: Asla yalnız yürümeyeceksin!

Asla yalnız yürümeyeceğiz. Çünkü malum, salgın her yönden hayırlara vesile oldu tüm egemenler için. Daha en başta “sosyal mesafe” ilanı, çoktandır savaş açılmış olan, hırsla saldırılıp dağıtılan, parçalanan toplumun ve toplumsallığın ölüm fermanı olarak uygulandı, uygulanıyor dünyanın her yanında.

O nedenle “fiziksel” denmiyor, özellikle ve özellikle sosyal mesafe şart.

Aynı şekilde, çarkların dönmesi de şart. Artık sürücüsüz otonom araçlar yapacak kargo-kurye taşımacılığını. Ama şimdilik o otonom araçların üretimi için canlı aletlere, “insan” denen varlıklara ihtiyaç var, çarkların dönmesi için. “Canlı alet–köle” olduklarından, onlar için sosyal mesafeye mahal yok. Sosyal mesafenin asli adını ve anlamını buradaki ilk yazıda belirtmiştik. Sosyal Mesafe: Sınıfsal Mesafe.

Nitekim, sosyal/sınıfsal mesafeli köle düzenin ilk dört ayı, Nisan–Temmuz 2020 dönemi, dünya tarihinin en hızlı, en büyük servet artışını getirdi. Teknoloji, sağlık, sanayi alanlarında salgının dört ayındaki servet artışı yüzde 36–44’ü buluyor.

Evet, salgın her yönden hayırlara vesile oluyor dünyanın tüm egemenleri için.

Peki, biz kapatılanlara, mesafe mahkumlarına hiç mi hayır çıkmaz bu hal ve durumdan?

Eskilerin sözüdür: Kayıplarınızı, en çok kazandığınız yerlerde arayın.

Durum öyle görünüyor. Yakından bakıldığında bugün salgın vesilesiyle ilan edilen “sosyal mesafe” düzeninin başlangıcı hayli coşkulu, şenlikli zamanlara uzanıyor. Fiyakalı, çoğu insana büyü gibi gelen “bilgi çağı-bilgi toplumu” ilanına dek gitmek gerekiyor kapanmanın başlangıcı için.

Alvin Toffler, söz konusu dönüşümü tarım ve sanayiden sonra insanlık tarihinde yeni bir evre; Üçüncü Dalga olarak........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play