We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aklın rahat, net ve sert hali

24 5 10
25.02.2021

İçeriden, dışarıdan müjdeler peş peşe geliyor.

Farklı ölçeklere, göstergelere dayanan araştırmalar, istatistikler aynı sonucu veriyor: Bu zor zamanlarda mutluluğa, huzura erişmek çok kolay. Her şeyden önce rahat olmak gerekiyor. O olduktan sonra gerisi geliyor.

En son araştırma Cambridge Üniversitesi’nden. Birkaç gün önce yayımlanan, temel sonuçları günlük basına da yansıyan araştırmaya göre kafası net, düşüncesinden ve kendinden emin, dolayısıyla tutumunda, tavrında sabit, sert olanlar bu dünyada rahatlar. Kendi bildiklerinden, inandıklarından başka hiçbir şey tanımıyorlar. Yaş, cinsiyet, toplumsal konum – çevre vb klasik göstergeler pek fark etmiyor bu kararlı duruşa sahip olanlarda. Araştırma 22 – 63 yaş arasında 330’u aşkın Amerikalı üzerinde yapılmış. İki hafta boyunca katılımcılara 37 nöropsikolojik yönerge verilmiş, 22 ayrı göstergeyi içeren kişilik testleri yapılmış.

Sonuçlar son derece dikkat çekici: Yaş, cinsiyet, meslek, gelir vb farklı ama düşünce biçimleri, siyasal seçim ve inançları, ideolojileri tabir yerindeyse ortak akıl özellikleri taşıyor. Düzen her şeyden önce geliyor onlar için. Sorgulamayı, eleştiriyi reddediyorlar. Otorite ve itaat şart.

Akılları, gönülleri, düşünceleri çok net, berrak: Siyah – beyaz. Bu kadar basit. Biz ve onlar. Ayrım net olduktan sonra, tavır da belli: Bildiğinizden şaşmayacaksınız. Aşırılık,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play