We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afetler, hakikatler

11 9 1
15.08.2021

Etraftaki herkes servet içinde yüzdüğünden zekat verecek adam bulamayan Sivaslı hemşehrimizin imdadına mimarlar, imarlar, belediyeciler, HES’ciler yetişti el birliğiyle. 400 metrelik dere yatağını dört koldan lüplettiler, 15 metreye indirdiler. Kasabalar, köyler, evler, arabalar, çok daha önemlisi; yedisinden yetmişine günahsız onlarca insan sele gitti göz göre göre.

Sivaslı hemşehrimiz ve benzerlerinin üstündeki yük kalksın diye IBAN geldi.

Aslında IBAN’a gerek yok.

Yangın, afet yaralarını sarmaya devletin gücü tabii ki yeter. Yetiyor. Karadeniz’den Akdeniz’e, İzmir’den Elazığ’a, Van’da depremden tufana her şeye yetiştiği gibi komşu Yunanistan’a, dünyanın dört bir yanına yardıma koşuyor devletimiz. Afrika’daki Somali’ye ayda 2.5 milyon, yılda 30 milyon dolar hibe ediyor. Dolayısıyla güçsüzlük, ihtiyaç nedeniyle değil, bir kamu hizmeti olarak dönem dönem IBAN uygulamasına gidiliyor.

Yakınlarda TV ekranlarına yansıdığı üzere Sivas gibi bir yerde(1), şükürler olsun tüm yurtta yok - yoksul, ihtiyaç sahibi olmadığı için zekat, sadaka vermekte zorlanan vatandaşlarımız içindir IBAN uygulaması. İnançlarının ve vatandaşlıklarının gereğini gönül rahatlığıyla yerine getirebilsinler diye salgın, yangın, sel gibi durumlar vesile edilmektedir.

***

Şu sel suları bir çekilsin, ortalık durulsun. Birtakım cevval kalemler, her şeyi yalayıp yutmuş ekran gediklileri harekete geçecek. Önce onlardan, devamında bürokratlardan, sonra etkili yetkili ağızlardan yukarıdakini andıran ifadelerle karşılaşacağız. Ve hiç şaşırmayacağız.

18 yılda sekiz bakan, on beş kez sistem değiştirerek milli eğitimde peş peşe devrim boyutunda devasa atılımlar........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play