We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD, hayırseverlerimize niye el koyuyor?

50 92 0
24.06.2021

Başta devlet büyüklerimiz olmak üzere, bütün milletin hayırsever işadamı olarak tanıdığı Rıza Zarrab bilindiği üzere Amerika’da tutuklandı. Zorunlu ikamet koşuluyla serbest kaldı. Türkiye Cumhuriyeti bütçe açığının yarısını tek başına karşıladığı söylenen ve TC vatandaşlığına geçen Sarraf’ı ABD rehin aldığından beri bütçe bir türlü toparlanamıyor. Belimizi doğrultamıyoruz.

Neyse ki, Zarrab’ı kaptırdıktan hemen sonra bir başka hayırsever iş insanı sahne almıştı: Ayakkabı boyacılığından gelme holding sahibi, eksi sıfır sermayeyle servet yaratma ilminin yanı sıra yardımlarıyla gönüller fethetmenin de sırrına vakıf Sezgin Baran Korkmaz.

Heyhat!

Robin Hood namıyla bir anda tüm dikkatleri üstünde toplayan, ABD’den Avrupa’ya dünyanın dört bir yanında yatırımlar yapan şirket, para avcısı, ama her şeyden önce devlet, memleket aşığı, yoksul babası SBK’ya da ABD el koymuş bulunuyor.

İşimiz zordu, bundan sonra daha da zorlaşacak… Ekonomi bir yana, onlarla birlikte gönlümüze, ruhumuza hitap eden şahsiyetlerden yoksun kalıyoruz. Yoksullaşıyoruz. Asıl kaybımız bu.

Rıza Sarraf, aşk insanı, gönül adamı, etrafına neşe saçan, zarif, cömert, eli de gönlü gibi açık, genç, parlak bir iş insanı olarak girmişti hayatımıza. İş dediğiniz, ticaret dediğiniz sırlar alemi. Ayrıca malum, hukuken “ticari sır” diye bir şey var. Sarraf adıyla müsemma olarak altın ticareti yaptığı biliniyordu, o kadar. Uluslararası ölçekte ve tonlarca…

Bu alıcı – satıcı, gümrükler, vergi daireleri, bakanlıklar ve personeli, hasılı ilgili ve yetkililer arasındaki iş.

Sarraf’ın basına, medyaya ve oradan bize yansıyan yanı ise gönül işleriydi.

Köken olarak İran Azerisi’ydi. Türkçeyi gayet akıcı konuşuyordu. Aksanı yok gibiydi. Benim diyen okur – yazar takımını cebinden çıkaracak düzeyde lugata hakimdi. Ağzı laf yapıyor, eli kalem tutuyordu.

İran’da doğmuş, ailesiyle yerleştiği Dubai’de iş hayatına........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play