We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Ben Şirin Ebu Akile, Filistin'

19 40 14
15.05.2022

Hiç böyle bir şey duymamıştım.

Bir çocuğun, aynanın önüne geçip eline bir mikrofon alarak, hızlı hızlı haber geçiyormuş gibi yaptığını ne bir yerde gördüm ne de okudum.

Acı bir hadise yüzünden bunu da öğrenene kadar…

Benim cehaletim. Sadece bir çocuk mu? Bir kuşak çocuk… Kız çocukları… Ellerinde mikrofon niyetine bir saç fırçası ya da televizyon kumandası, aynanın önünde dikilip, onun, Şirin Ebu Akile’nin sakin ve derin sesini taklit etmeye çalışarak, yatak odalarından dünyaya haber geçmişler.

Filistinli çocuklar kendileri için sadece bir gazeteci değil, bir rockstar, bir ikon, bir rol modeli olan bu sembol gazeteciyi taklit etmeyi pek sevmiş. Hep onun gibi olmak istemişler.

Cesur, serinkanlı… Ve arkadaş.

Bir halkın arkadaşı.

***

O güzel arkadaş…

El Cezire’nin kıdemli muhabiri Şirin Ebu Akile, 11 Mayıs 2022’de, işini yaparken, İsrail güvenlik güçlerinin Filistin’deki Cenin mülteci kampına yönelik operasyonunu haberleştirirken öldürüldü.

O sırada yanında bulunan meslektaşları, İsrail askerlerinin hiçbir uyarıda bulunmadan ateş açtığını anlatıyor. Üzerlerinde “Press” yazan yelekler olmasına rağmen… Saldırıda kendisi de yaralanan bir başka El Cezire çalışanı el-Samudi, İsrail tarafından gelen ilk kurşunun kendisini, diğerinin Ebu Akile’yi vurduğunu da söyledi. Saldırıya uğrayan gazeteci grubu o sırada ortamın sakin olduğunu, başka hiçbir yerden ateş açılmadığını anlattı.

İsrail tarafındaysa durum karışık. İki gün içinde birbiriyle çelişen açıklamalar yapıldı. Filistin tarafının suçlanmasından başlayıp, tonu yavaş yavaş düşürerek “Ebu Akile kim vurduya gitmiş olabilir”e uzanan açıklamalar. Üzgün olduklarını, bir soruşturma yürüteceklerini, durumu aydınlatmaya çalışacaklarını söylediler. (Açıklamaların kronolojik bir dökümü için İsrail gazetesi Haaretz’e bakabilirsiniz). İsrail tarafı, olayı aydınlattığını düşündükleri, yani Ebu Akile’nin Filistinliler tarafından da vurulmuş olabileceğini öne sürdükleri ama esasen soru işaretleriyle dolu bir video yayınladılar. Bu videodaki tezler daha sonra gazeteciler ve uzmanlar tarafından çürütüldü. Sonra soruşturma bazı askerler üzerinde yoğunlaştı. Karışık. Çelişkili.

Ben Ebu Akile’nin yanıbaşında duran, vurulan, onun durumuna bakmaya giderken bile ateş altında kalan arkadaşlarının açıklamalarının doğru olduğunu düşünüyorum.

İsrailli asker ve siyasetçilerin çelişkili açıklamaları sadece zaman kazanmaya ve suyu bulandırmaya çalıştıklarını düşündürüyor.

***

Ama bu bulanık suyun yazısı değil.

Şirin Ebu Akile’yi, ölümünden çok yaşamıyla hatırlamalı.

Onun ilham verdiği Filistinli gazetecilerin anlattıklarını okuyorum. Ayna önünde onu........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play