We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Seri politik yanlışçılık

17 44 41
09.12.2018
Yazardan herkese her inanca saygı sevgiyle yaklaşmasını beklemiyoruz. Ama ama “Bir rahibenin donu kadar ciddi görünüyordu” benzetmesi bize hangi yeni bakış açısını kazandırıyor ya da karaktere ne katıyor ya da karakterdeki hangi özelliği imliyor?

Az mı çok mu takı taktığınızdan emin değilseniz birini çıkarın. Murat Menteş’in Antika Titanik romanını elimize alırken, modanın bu en klişe kurallarından birini ışıklı tabelaya yazdırıp duvarımıza asacağız. Sonra da Sterne’in “Böyle kelime oyunları yapan yankesicilik bile yapar” sözünü bastırdığımız tişörtü giyip, öyle okuyacağız romanı.

Yeni Titanik’te gerçekleşen bir katliam sahnesiyle açılıyor Antika Titanik. 2222 yolcu, kılıçlarla baltalarla kamalar oraklarla birbirini deşiyor. Ben böyle fakir fakir özetliyorum ama yazar bu sahneyi edebiyatının bütün kuvvetiyle anlatma ve okurunu daha ilk sayfadan yere serme gayretiyle canhıraş atılıyor; “Halüsinasyon gören Haçlı ordularının huşu yüklü cinnetiyle atılıyorlar”, “Yaydan fırlayan yamyam motivasyonuyla hücum ediyorlar”, “Kraliyet düğünü pastası gibi görkemli transatlantiğe, cehennemin zıkkım sosları dökülmüş, lüks döşemelere yayılmış”… Yazar sahneyi tasvir etmiyor; katliam Titanik’te oluyor ama neresinde nasıl cereyan ediyor söylemiyor; vuruyor sopalıyor orakla biçiyor kafasını yarıyor gibi genel geçer tanımlamalar dışında kim nasıl ölüyor orayı da önemsemeden geçiştiriyor. Haliyle bir resim olarak canlanmıyor sahne okurun kafasında. Duygusal bir tepki vermemizi sağlayacak kadar dahi karakterleri de bilmediğimiz için. Tanımlamaların ve sıfatların gücüne sığınıp okuru, kelimelerle ittirmeye başlıyor. Saldıranları zombiye benzetiyor mesela; ama gündelik dilde herkesin yapabileceği bu benzetme ona yeterli ve özgün gelmeyince (illa ki) üstüne bir küpe daha takıyor; “kuduza yakalanmış zombi çevikliğiyle saldırıyor”. Titanik’i bir mücevhere benzetmekle durunamıyor, o kadar sıradan o kadar vasat ki mücevhere benzetmek, Bizans hançer koleksiyonuna benzetiyor, hem de mücevherlerle bezeli hem de müzayede vitrininde siyah kadifeye dizilmiş! Ne kadar çaresiz durumda olduğunu Gordion düğümüyle tarif etmek kesmiyor; üstüne gemici düğümü attırıyor bir de hediye fiyongu yaptırıyor. Her köşe başındaki bujiteride bulunan küpe ve kolyelerle yaratıcı kombin yapmanın yolu; üst üste takın!

Hikayenin oturduğu gerçeklik söz konusu olduğunda da; üst üste takın! Bilimkurgu donelerini de CNN gibi şimdi şu anda televizyon kanalını da kırk bir milletten insanı da markalardan........

© Gazete Duvar