We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tarihi maçların şehri İstanbul

31 12 0
15.08.2019
Avrupa'nın kulüpler düzeyindeki en büyük üçüncü finale ev sahipliği yaparak üçlemeyi tamamlayan İstanbul'da, birçok açıdan tarihe geçecek bir maç yaşandı. İlk defa kadın hakemlerin yönettiği Chelsea, Liverpool'un 2005'teki gibi geri dönüşüne izin vermedi. Süper Final önce uzatmalara, sonra da penaltılara gitti. Ve İstanbul'da kazanan yine Liverpool oldu!

İstanbul, 2005 yılında Şampiyonlar Ligi, 2009’da UEFA Kupası Finali’ne ev sahipliği yaptıktan sonra üçlemeyi yapacağı Süper Kupa Finali için hazırdı. Dünya’daki en iyi konuma sahip stadyumlardan biri olan, sevdiğim adıyla Beşiktaş İnönü Stadı, maçtan önceki günkü basın toplantıları sırasında gözlemlediğim kadarıyla bu tarihi güne hazırdı.

UEFA ve yerel organizasyon komitesi taraftarların bir araya gelemeyeceği şekilde yönlendirmeler yapmıştı. Böylece Chelsea taraftarları Beşiktaş’ta, Liverpool taraftarları Taksim’e yönlendirildi. Maçın oynanacağı stadyum etrafında alınan güvenlik önlemleri nedeniyle yollar kapatıldığından otobüs ya da dolmuş yerine İstanbul’un en keyifli ulaşım aracıyla günün ilk adımını Beşiktaş’a attım. Önce aşağı mahalledeki Chelsea’li taraftarların güne nasıl hazırlandığına bir göz attım.

AŞAĞI MAHALLEDE BANDO ŞOV

Öğlen saatlerinde, 4 civarında, Çarşı’ya girdiğimde ilk gördüğüm Chelsea formalıya kısa bir sohbet etmek için yanaştım. Melih’miş adı. UEFA’nın ilk satış aşamasındaki başvurusunda bilet çıkmayınca karaborsada şansını deneyeceğini söyledi. Kapıyı 1500 TL’den açmışlar, “500’e kadar çekersem girerim” dedi. Çok zor bir pazarlık. Kartal heykelinin oralara doğru ilerlerken sağda solda yer alan küçük ama işini bilen işletmeler mavili taraftarlara evlerinde gibi hissettirmek için hemen Chelsea şarkılarını çalma listelerine eklemişler. İşe yaradığını söyleyebilirim. Kartal heykeline vardığımda takımları ve taraftarları havaalanında karşılayan bando ekibi de oradaydı. Henüz kalabalık değilken, Chelsea taraftarlarının da alkol tüketim seviyesi henüz konuşulabilecek seviyedeyken birkaç taraftarla sohbete giriştim. Alex ve Max Chelsea’ye güveniyordu 2-1 alırız dediler. Bir başka Chelsea taraftarı ise takımından hiç umutlu değildi, ve maçın ilk yarıda 5-0 olacağını düşündüğünü söyledi. Belki de totem kovalıyordu. Liverpool taraftarlarının takımlarına güvenleri ise tamdı.

Frank Lampard’ın teknik direktör olması etkisiyle olacak ki, Lampard formalı Chelseali sayısı Beşiktaş’ta göze batar seviyedeydi, aynı şekilde Galatasaray, Fenerbahçe, Göztepe, Karşıyaka, Adana Demirspor, Adanaspor formalı taraftar sayısı da bir hayli fazlaydı. Bir Avrupa kupası olması nedeniyle herkesin özgürce desteklediği formasını giyerek Çarşı’da dolaşması gelecek için de belki bir kıvılcım olur ümidi yarattı bende. Fakirin ekmeği işte.

YUKARI MAHALLEDE PUBLAR TIKLIM TIKLIM

Saatim akşamüstü 6’yı gösterdiğinde bir de Liverpool taraftarlarının olduğu yere yukarı mahalleye doğru yol aldım. Bazı yollar kapalı olsa da Maçka’dan........

© Gazete Duvar