We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sporda 2018

17 8 3
29.12.2018
Sevgili Onur Salman iki hafta öncesinden 2018'i yedi yedi bitiremedi. Pazar 2020'ye hoşgeldik yazısı yazabilir endişesi yaşıyorum. O, yılları hızlıca geçmeden tam olarak 2018 de bitmemişken dünyada ve Türkiye'de sporda neler oldu geniş açıyla bir bakalım istedim ben de.

Tarihte savaşların durdurulduğu dönemlerde organize edilen Olimpiyat Oyunları 2018’de eski günlerini hatırlatır nitelikteydi. Güney Kore’nin Pyeongchang şehrinde gerçekleştirilen Kış Olimpiyatları’nda Kuzey Kore 2. Dünya Savaşı’nın ardından ilk kez Güney Kore ile ortak bayrak altına girdi. İki ülkeden seçilen oyuncularla kurulan kadın buz hokeyi takımı birlikteliği sahaya taşıdı. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, açılış günü Pyeongchang’de Kuzey Kore ordusunun kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığı askeri geçitle, oyunları biraz da kendi şovuna çevirdi. Olimpiyat Komitesi’nin 2014’ten bu yana süren doping soruşturmaları nedeniyle Rusya Olimpiyat Takımı’nı oyunlardan men etmesi nedeniyle, soruşturma kapsamında adı geçmeyen Rus sporcuların, “Rusya’dan katılan olimpik atletler” adı altında katıldığı bir olimpiyat oldu. Türkiye, sekiz sporcuyla katıldığı kış olimpiyatlarından madalyasız döndü.

YILDIZLARDAN ERKEN VEDA

Futbol’da Dünya Kupası yılıydı. Bu seferki tartışılan ev sahibi Rusya’ydı. İlk turda elenmesi beklenen Rusya Milli Takımı’nın son sekiz takım arasına kalması en büyük sürprizlerdendi. Son şampiyon Almanya, İlkay Gündoğan ve Mesut Özil’in Dünya Kupası öncesi Recep Tayyip Erdoğan’la çektirdiği fotoğrafın yarattığı tartışmalarla Dünya Kupası’na hazırlandı. Irkçılık boyutuna ulaşan tartışmalar ve tepkilerin gölgesinde kalan Almanya Milli Takımı, teknik direktör Joachim Löw’ün sonuç vermeyen kadro tercihlerinin de etkisiyle bu süreçten yaralı çıkan taraf oldu ve tarihinde ilk kez grup aşamasını geçemeyerek kupaya veda etti. Kupaya erken veda edenler arasında bireysel performanslarıyla son 10 yıla damga vuran Portekizli Cristiano........

© Gazete Duvar