We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Socrates'in bıraktığı Brezilya yok

36 7 12
23.02.2019
Brezilya futboluna demokrasiyi getiren Socrates'in Brezilya'sında Copa America yaklaşırken kıtanın politik durumu demokrasiden bir hayli uzak. Bunun kupaya etkisi de olabilir.

Dünya Kupası tarihinde zafere ulaşamadığı için futbolseverlerin en çok üzüldüğü takım anketinde 1982’deki efsane Brezilya takımı listenin başında yer alır şüphesiz. Göğsünde beş Dünya Kupası’nı temsil eden yıldızlardan birini 2002’deki futbollarıyla değil de 1982’deki güzel oyunlarıyla joga bonitoyla (güzel oyun) daha büyük bir gurur yaşarlardı o formayı giydiklerinde.

1982’de İspanya’nın ev sahipliğinde yapılan kupada Brezilya bek hücumcularıyla oynadığı atak futbol stilini dünya futboluna sunarken Zico ve Falcao golleriyle parlar; ince uzun fiziği dağınık saçları ve sakalıyla ölümcül pas ustası olarak bambaşka bir oyuncu da dikkatleri üzerine çeker.

Adıyla müsemma bir futbol düşününürü olan bu yıldız Socrates’in ta kendisidir. 20’sinde futbola başlayan bu delikanlının kariyeri babasının ona verdiği bu isimle birlikte doğuştan biçimlenmiştir sanki. Botafogo’da parlayan yıldızını işçi sınıfı Corinthians’ta sürdürmeye........

© Gazete Duvar