We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Onun şortu değil, senin aklın kısa!

88 30 981
15.12.2018
Dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran bir takımı eleştirebilmek için “kıyafetleri vücut hatlarını ortaya çıkarıyor” savını ortaya atmak ancak aklı kısa görüşü dar birine ait olabilir. Sporun oynadığı rol gereği kurumların kadın takımlarının varlığı kadınların toplum içinde psikolojik olarak kendini daha güçlü hissedebilmesi açısından gerekli, mecburi, zaruri.

Voleybol Türkiye’nin en köklü sporlarından. Kadın voleybolu da 2000’lerin ortasından itibaren büyük bir gelişim içerisinde. Son dokuz yılın sekizinde Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda son dört takım arasına kalmayı başarıyor kadın voleybol takımları. Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde de aynı başarı gösteriliyor. 2010’da Fenerbahçe Dünya Kulüpler Şampiyonu olarak bu başarıyı ilk yaşayan ve yaşatan olmuştu. Daha sonra Vakıfbank 2013 ve 2017’de şampiyonluklar kazanmıştı. 2015 ve 2016’da da Eczacıbaşı Vitra arka arkaya bu kupayı alan hem ilk Türk takımı hem kupa tarihinde bu başarıyı üst üste kazanan ilk takım olarak dünyanın en iyi takımı olmuştu. Vakıfbank ise geçen senenin ardından bu sene de zafere ulaşarak hem üst üste kazanan ikinci Türk takımı oldu hem bu kupadan müzesinde en çok barındıran takım olma unvanını ele geçirdi. Geçen hafta elde ettiği bu başarıyla ülke spor tarihinin en başarılı kulüp takımı oldu. Bunun üzerine çıkabilecek bir başarı olacaksa onu da yine Vakıfbank’ın kadınları gerçekleştirecek. Belki de bu seneyi üçüncü bitiren Eczacıbaşı Vitra’nın kadınları yapacak bunu. Her ikisine de tebrikler!

Dünyanın en iyi kadın voleybol kulüp takımı olma başarısını gösteren Vakıfbank’ın bu başarısının ülkede artık gündeme gelmemesine şaşırmıyorum. Fakat insan yine de en iyi takımla ilgili spor haberleri okumak istiyor. Ancak mümkün olamıyor. Yeni Akit gazetesinin soyadıyla ters düşen yazarı Ahmet Gülümseyen, 14 Aralık Cuma günü “Kadın Voleyboluyla Nereye?” başlığıyla yayınlanan........

© Gazete Duvar