We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadınların katline duyarlılığınız(!) samimiyetsiz

48 33 0
24.08.2019
Bir kadın daha katledildi sokak ortasında. Tüm spor camiası yine tepkisini dile getirdi. Şu iki cümledeki yine ve daha, ölümlerin bitmeyeceğini gösterilen tepkilerin de çözümsüzlükten başka bir şey olmadığının göstergesi.

Emine Bulut, bir kadın daha sokak ortasında, olay yerindeki herkesin, kendi evladının gözleri önünde bir erkek tarafından katledildi. Olayın videoya çekilerek sosyal medyada paylaşılması yaşanan vahşeti neredeyse capcanlı bir yayınla gözler önüne serdi. Olayın bu kısmını toplum bilimciler gelişen teknolojiyle gerçeklik algısının değişimi üzerinden yorumlamalı ve gerçekten herkese medya kullanımı ve medya okur yazarlığı dersi verilmeli. Herkesin video çekebilmesi bazen iyi olabilir de ancak gerçekten yapması gerekeni, yani ilk yardım müdahalesini yapması gerekirken video çekmemesi gerektiğini de bilmeli insan.

Emine Bulut’un katli, tüm futbol ve spor kulüplerinin, tüm camiaların kadın cinayetleri konusunda tepkilerine neden oldu. Başakşehir’den, Konyaspor’a, Galatasaray’dan, Beşiktaş’a kadar kulüpler sosyal medya hesaplarından ve sitelerinden açıklamalar yayınladılar. Taraftar grupları kadın cinayetlerini kınayan paylaşımlarda bulundular. Türkiye Futbol Federasyonu da kısa sürede Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bir araya gelerek maçlar öncesinde saygı duruşu aldı. Peki bu yeterli mi, hatta samimi mi?

Hiçbirinin samimiyetine inanmıyorum! Özgecan Aslan öldüğünde de aynı duyarsızlığı(!) gösterdi hepsi, bir başka kadın cinayeti yaşandığında da! Milyonlarca insanı etkileyebilecek güce sahip olan kulüplerin her bir kadın cinayeti sonrası yaptıkları tek şey sıradan bir fotoşopla görsel paylaşmaktan başka bir şey değil. 2010’dan bu yana 1964 kadın öldürülmüş. 1964 kere fotoşop paylaşsa futbol/spor takımları, taraftar grupları, federasyonlar yine hiçbir işe yaramayacak. Yine aynı samimiyetsizlikte kalacaklar.

DEDİĞİ İLE YAPTIĞI TUTMUYOR

Örneğin, en samimiyetsiziyle başlayalım. Tabii ki Başakşehir. İstedikleri kadar maç öncesi, maç sonrası, maç sırası takım, futbolcu, taraftar kulüp Emine Bulut’un öldürülmesi hakkında duyarlımsı açıklama yapsın, inandırıcı olamayacaklar. 24 Nisan 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplantısında CHP grubunun kurulmasını önerdiği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” AKP oylarıyla reddedildi. Meclis’te 1. Başkan Vekili de, Başakşehir’in Başkanı da........

© Gazete Duvar