We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İtalya'da şampiyon olan ilk Türk

42 11 0
15.06.2019
Artık sadece genç futbolcu değil, antrenör de ihraç edebilen duruma geldi Türkiye. Geçtiğimiz hafta İtalya U15 liginde şampiyon olan A.S. Roma takımının başında bir Türk vardı.

Kaliteli yerli oyuncu eksikliğinden dolayı sürekli önümüze gelen kadrodaki kontenjanların nasıl dağıtılacağına karşın tartışma, ki buna kısaca yabancı oyuncu tartışması diyoruz, çoğu zaman “yetenekli yetiştirici antrenörümüz yok” çıkmaz sokağına giriyor. Ya da yetenekli antrenörlerin emeklerinin maddi karşılığını yeterli seviyede alamadığını konuşuyoruz. Yani tartışma bir şekilde sistemsel bozukluklara bağlanıyor. Bir şekilde sorunun ne olduğu da çözümü de biliniyor. Altyapıda çalışan antrenörlerin çoğu bu konuda ses çıkarmazken bir kısmı da belki de özel bir okulda beden eğitimi hocalığı bulduğu anda bu sektörden elini eteğini çekiyor. Benim dediklerim altyapı futbol okullarında 2 sene vakit geçirmiş biri olarak sadece varsayımdan ibaret fakat, gerçeğe yakın olduğunu ileteyim.

Türkiye’de altyapıda yetenekli yetiştirici antrenörümüz yok mu? Var. İlla ki vardır. Ülkenin herhangi bir kahvehanesinde tiki-taka analizi yapabilecek, ‘gegenpressing’ nedir bilen, 3-4-3’ün inceliklerini ve neden en ideal sistem olduğunu anlatabilecek futbol uzmanları varken, altyapıda da muhakkak yetenekli antrenörler vardır. Zaman zaman, üretim hatası olarak nitelendirsek de bu ülkede bir şekilde dünyanın en zirvesindeki takımlara kadar erişebilecek yetenekli futbolcular çıktığına göre muhakkak ki onları yetiştiren iyi hocalar da olmuştur. Bu arada ülke sınırları içinde yetişmiş bir yeteneğin ironiyle de olsa üretim hatası olduğunu söylemek üretim........

© Gazete Duvar