We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Irkçılık sadece sporun meselesi değil

18 7 7
13.04.2019
Dünyanın en büyük dertlerinden biri şu ırkçılık. 24 saat boyunca ekranlardan takip edilebilmesi nedeniyle ırkçılığı en çok görüldüğü yer tüm spor müsabakaların. Sporcular bu konuda kendilerini sorguya çekip ne yapabileceklerini üzerine kafa yoruyor. Ya gazeteciler?

Hafta içinde Kyle Korver, sporcuların yazılarına yer veren, ‘The Player’s Tribune’ sitesine bir yazı yazdı. Utah Jazz’da forma giyen Korver’ın yazısının başlığı ‘Privileged’ yani Ayrıcalıklı. Bir beyaz olarak yaşamanın ayrıcalıklı olduğunu anladığı andan yola çıkarak bir itiraf ve herkesi öz eleştiriye davet eden bir yazı bu.

YERİNDE BEN OLSAYDIM

Bir dönem Fenerbahçe’de forma giyen Thabo Sefolosha, Nisan 2015’te New York polisi tarafından tutuklanmış ve geceyi gözaltında geçirmişti. Yanında Pero Antic de vardı. Bacağı kırılan ve sezon öncesi uzun süreli sakatlanan Thabo Sefolosha olmuştu. Kyle Korver, “Etrafımdaki en kendine has ve özel bir insan” olarak nitelediği oda arkadaşının gözaltına alınmasının mesajlaşma gruplarında çıkan yangına(!) verdiği cevapla yüzleşiyor bu yazıda: “Thabo neden gecenin bir saati bardan bara geziyormuş ki?” Ne durumda olduğunu sormaktansa aklına gelen ilk sorunun bu olmasının ardından hissettiği “Onun yerinde olsaydım bu başıma gelir miydi?” düşüncesi dönüm noktası olmuş Korver’ın.

Korver’ın benzer bir potu daha olmuş böyle. O günkü rakipleri Oklohama City Thunders oyuncusu Russell Westbrook’un taraftarla olan atışması sonrası verdiği cevabı hatırlıyor ve hatırlatıyor yazısında. Russ’ın........

© Gazete Duvar