We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Güçler eşitken rakibi çözmek de gerek

36 5 0
12.06.2019
Fransa karşısında alınan galibiyet aslında şimdi daha değerli hale gelmiş oldu. İzlanda ile birlikte 3 takım da 9 puanla yer alıyor grupta. Kasım sonuna kadar ayakta duran gruptan çıkan olur.

Cengiz’in yokluğunda hücumda daha zayıf bir takımla çıkmak zorunda kaldığı Şenol Güneş. Mahmut Tekdemir’in sakatlığı da Başakşehir ikilisinin uyumundan mahrum bıraktı orta sahada takımı. Orta üçlünün yaratıcılığı İrfan Can’ın ayağına kaldı. Cengiz gibi hızıyla rakip eksiltmekte zorlanan Hakan ve Kenan bir yandan bek oyuncularını da savunmada yalnız bıraktı. Maçın başında, savunmadan topla çıkmak isteyen Türkiye defansına önde basan İzlanda takımı, bir iki tanesinde topu kapıp atak yaratınca takımın kendine güveni kırıldı. Fransa’da yüksek seviyede olan özgüven bir anda düşüverdi. Önce ilk golde arka direğe süzülen topa bakakalan savunmacıların bariz hatasıydı. Yan topta ceza sahası içine topu indirmeyeceksin. Hasan Ali’nin bölgesinde yalnız kaldığı kaldığı dakikalara denk geldi ikinci gol de. Pas hatalarının yarattığı kırılmalar sonrası 2-0 mağlup duruma düşüldükten sonra rahatlayan taraf tabii ki İzlanda’ydı. Türkiye’nin rakip yarı alanda ilk yarının sonlarına doğru çok görülmesi de bu yüzdendi. Aktif dinlenerek savunmaya geçen İzlanda’ya bu dakikalarda bir gol atmak ikinci yarıya takımın daha diri çıkmasını sağlayan etkendi. Fransa maçın yıldızlarından biri olan Dorukhan’ın golle buluşması, genç oyuncuya çok yakıştı.

KANATLAR ÇALIŞMADI

Fransa karşısında iyi görünen Kenan’ın yerine Yusuf’un girmesi, Burak-Yusuf arasındaki Trabzonspor’daki bağın da kurulması için önemliydi. Ancak hem Hakan hem de Yusuf tam sağ kanat oyuncuları olmadıkları için bek oyuncularıyla yeterli sayıda bire ikilere girdiklerini izleyemedik.

Abdülkadir’in oyuna girmesi hareketlilik katsa da çözüm getirmedi. Maça savunmaya........

© Gazete Duvar