We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Futbolda toplumsal dönüşümün gecesi

19 8 0
28.09.2019
Yılın en iyileri ödüllerinin verildiği gece FIFA, başına böyle gelebileceği bir şeyden haberdar mıydı bilinmez ancak 23 Eylül 2019 gecesi, futbolun içinde yaşanacak sosyal dönüşümün toplumsal düşünceyi etkileyip dönüştüreceği önümüzdeki 10 yılın ilk gecesiydi.

FIFA’nın her sene yılın en iyi futbolcularına verdiği ödüller 2019’da da sahibini buldu. Erkeklerde bu sene, kazandıkları kupa ve başarı olarak çok öne çıkmamış olsalar da, Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo yine ilk üçteydi. Birinci sırayı alan Messi ve üçüncü Ronaldo arasına, Hollandalı stoper Virgil van Dijk girebildi. Törenin en heyecansız, en beklenmeyen, en sönük anı da burasıydı zaten.

FUTBOLUN YENİ KAHRAMANI EN ÇOK GOL ATAN DEĞİL

Son 10-12 senedir ‘yılın en iyisi’ adı altında erkek futbolculara verilen ödüllerin sahipleri olan Messi ve Ronaldo üzerinden yaratılan futbol pazarı artık doydu. Artık, Ronaldo ve Messi’nin de yavaş yavaş zamanı doluyor. Şimdi futbol dünyasına yeni kahramanlar lazım. Ancak bu kişinin Mbappe, Salah, Neymar, van Dijk olmayacağı kesin. Ya da, sizin bir futbol kahramanından beklentiniz ne yönde bilemiyorum ancak, bu sefer en çok gol atan, en iyi çalım yapan, en çok kupa kazanan olmayacak o futbol kahramanı.

Bence, Yılın En İyi Futbolcuları Ödül Töreni çoğu kişinin henüz farkında olamadığı büyük bir dönüşümün başlangıcı oldu. Futbolcular, bugüne kadar çeşitli futbol organizasyonlarında oyunlarını, sergiledikleri politik mücadelenin bir parçası yaparken, saha içinde ya da dışında da bu konuda mesajlarını vermişlerdi. Artık çok sayıda futbol kulübü ve futbolcu da yeşil saha üzerinde bu tür mesajlar vermekten çekinmiyor. Futbolculardan çoğu, mağdur duruma düşmediği sürece ise bu konularda çekingen kalıyorlar. Gerçi, beyaz erkeğin oynadığı ve beyaz erkeğin izlediği ana akım futbolda da çoğunlukta olan beyaz erkek mağdur........

© Gazete Duvar