We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Filmlerle evrensel bir futbol şöleni

16 5 3
30.03.2019
Zanzibar'dan Hindistan'a, Arjantin ve Brezilya'dan Rusya'ya, İran'dan Nairobi'ye, Almanya'dan Suriye'ye gezinti imkanı sunan futbol filmleri festivali var bu hafta menümüzde.

Bu hafta sonu Berlin’deydim. 16’ncısı düzenlenen 11 mm Uluslararası Futbol Film Festivali’ni takip ettim. Uzun zamandır gitmeyi arzu ettiğim film festivalinin gösterimlerinin yapılacağı sinema salonuna 15 dakika yürüme mesafesinde kalma şansım da varken bu fırsatı kaçıramazdım.

SUSUZLUK İSYANI

Zanzibar’daki kadın futbol takımının ikinci maçında kalecileri susuzluktan bayılıyor. Takım, ikinci maçta bayılan arkadaşlarının üçüncü maça su gelmeden çıkmama protestosuna destek vererek, su gelene dek maçın başlamamasını sağlıyor. Bu dayanışma hayranlık yarattı. Turnuvanın sponsoru ise Coca Cola! Dünyadaki susuzluğun nedenlerinden biri sayılabilecek kurumun 1 litre Coca Cola için dokuz litre su tükettiği Dünya Yaşam Fonu’nun araştırmalarında var. Direnişleri sonuç veriyor The New Generation Queens takımı oyuncularının. Filmden sonra sahnede konuşma yapan yönetmenden aynı turnuvada erkek takımlarının su problemi yaşamadığını öğrendik. İranlı Futsal Milli Takımı kaptanı olan Afrooz’un, kocasının izin vermemesi nedeniyle yurt dışındaki finale gitmesine engel olmasındaki eşitsizlik konusunun işlenişi nefisti. Çok derinden de olsa Afrooz’un takım arkadaşıyla yakın ilişkisine olan hoşnutsuzluğunu işleyerek ülkedeki toplumsal değerlere bakışı da hissettiriyor.

AUSTIN’IN SAHALARI

Nairobi’deki Matahara gecekondularının çöplüklerini temizleyip futbol sahaları yaratan eski Austin Ajowis’in, namıdiğer Baba Yao’nun çocukların futbola olan sevgisini arttırıp onları hayata bağlama hikayesi dokunaklıydı. Artık Matahara’daki tüm sahaların adı Austin........

© Gazete Duvar