We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erkeklerin oyununu(!), Rapinoe bozacak

7 3 0
12.07.2019
Hiç kadınların futbol maçlarını izlememiş biri maçların sıkıcı, taktikten uzak, uzaktan şutların hiç kaleyi bulmadığı, oyun estetiği adına hiçbir şeyin olmadığını düşünür. Aslında bilinçaltarında yatan ayrımcılıktır bunun nedeni.

Bu yılki Kadınlar Dünya Kupası bambaşka oldu. Avrupa’nın merkezinde olması, yaygın olarak futbol oynanan kıtada medya tarafından da daha fazla ilgiyle takip edildi. Son yıllarda dünya futbolunda kadın futboluna yatırım yapan kulüplerin sayısının artması da ilgiyi arttırdı. Futbol oynayıp sesini kısmayan kadınların varlığı da bu turnuvaya gösterilen ilginin başlıca nedenlerinden biriydi.

Hiç kadınların futbol maçlarını izlememiş biri maçların sıkıcı, taktikten uzak, uzaktan şutların hiç kaleyi bulmadığı, oyun estetiği adına hiçbir şeyin olmadığını düşünür. Bu tür spor izleyicileri var. Kadınların gülle atması fiziksel açıdan onları estetik göstermediği için kadınların spor yapmasını yasaklanmasını isteyenlerin olduğu gibi. Kadınların oynadığı futbolun sıkıcı olduğunu düşünenler acaba geçtiğimiz son 2 Erkekler Dünya Kupası’nda çok sayıda çok sıkıcı maç izlediğinin farkında mı? Değilseler, kendisi kadınlar futbolu hakkında önyargılı olarak rahatça ilan edebiliriz.

Şili Milli Takımı’nın kalecisi Christiane Endler’i bir kez olsun kalede izlememiş olanlar, ABD’den 13 gol yiyen Tayland takımının sonraki maçta galibiyeti getiren golü attıktan sonra yaşanan duygu seli, Kamerun’daki Onguene’nin ceza sahası içinde bileklerine olan hakimiyetini, bir çok Süper Lig golcüsünden iyi olan Hollanda’lı golcüyü Miedema’yı ve bir çoklarını görmeyenler ve izlemeyi de reddedenler biraz da kadınların hayatta ve hayatla toplumla olan eşitlik mücadelesini göz ardı edenlerdir.

ERKEK BİLİNÇALTI

Kadın futbolu izlemeyenleri, özellikle de erkekleri,........

© Gazete Duvar