We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Büyük spor organizasyonları ve sıcaklar

18 8 0
29.06.2019
Aynı anda bu kadar spor müsabakası olması, stres dolu dünyada herkes için biraz da olsa daha fazla serotonin demek. Fakat belki de ve muhtemelen de son dönemde yaşanan iklim krizi ve yüksek sıcakların nedeni de bizzat bu büyük spor organizasyonları.

Dünya üzerinde çok sayıda, büyük çaplı ve aynı anda uluslararası futbol organizasyonunun olduğu en nadide yılı yaşıyor olmalıyız. Önce Polonya’daki 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nı izledik. O sırada Kadınlar Dünya Kupası başladı Fransa’da. Derken Güney Amerika’da son 4 yıl içindeki 3. Copa America başladı. Bu kadar yaş kategorisi neden var diye sorgulatan 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası başladı İtalya’da. Nijerya ev sahipliğindeki Afrika Uluslar Kupası ve 3 ülke ev sahipliğinde gerçekleşen CONCACAF Gold Cup da cabası. Sayabildiniz mi kaç turnuva var? Tam tamına 6 büyük futbol turnuvası gerçekleşiyor aynı anda. Bunun yanı sıra, Olimpiyat elemesi niteliği taşıyan Uluslararası Kadınlar Çim Hokeyi Şampiyonası sürüyor mesela Hollanda’da. Başlayan Formula 1 ve Moto 2’yi de siz ekleyin.

Geçtiğimiz hafta içinde 2026 yılında Kış Olimpiyatları’nın yapılacağı kent açıklandı. İsveç’in Stockholm kenti ve İtalya’dan Milano ile Cortina d’Ampezzo şehirleri adaylardı. Kazanan, İtalyanlar oldu. Milano ve Cortina d’Ampezzo’da coşkuyla karşılandı tabii ki bu sonuç. En son 2006’da Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan ülke, Torino’daki organizasyondan 20 yıl sonra bir organizasyona daha kapılarını açtı. Kaybeden İsveç oldu, ya da gerçekten İsveç miydi kaybeden?

Bugünlerde kiminle konuşsam herkes sıcaktan dertli. Almanya’da hava sıcaklığı tarihte ilk defa haziran ayında 40 dereceye ulaştı mesela. Türkiye’deki durum daha fena........

© Gazete Duvar