We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu sezon da hakemleri iyi yedik...

36 6 0
18.05.2019
Futbol sezonunun sonuna geldik artık. Şampiyonluk düğümü çözülüyor ama düğümü çözecek olan ya da sezonun nasıl bittiğine karar verenler ne hocalar, ne futbolcular... Tabii ki hakemler!

Futbolun süper ligi bitiyor. Şampiyonluk düğümünün çözülmesi eli kulağında. Pazar günü kupayı kaldıracak takım belli olabilir. Belki de üç puanlı sistem uygulandığından bu yana lig tarihinin en az puanla şampiyon olunan sezonlarından biri olacak bu sezon. Ama muhtemelen hakemlerin en çok konuşulduğu sezon da olacak. Çünkü bu sefer işin içinde orta hakemlere sufle veren video hakemler de vardı. Orta hakemi konuşurken video hakem de konuşuldu.

KİMSE KENDİSİYLE BUGÜNE KADAR ÇELİŞMEDİĞİNDEN…

Video hakem uygulaması çıkmadan önce bu uygulamanın tartışmaları bitirmeyeceğinden adım gibi emindim. Çünkü, video yardımcı hakem denen kişi de aslında bir insan ve insan gözleriyle görüp insan ruhuyla ve aklıyla pozisyonları değerlendirecekti. Yani video hakem sisteminin esas faktörü de kameralar, videolar değil insandı. Ve her insanın da baktığı aynı görüntüye dair yaptığı yorum farklıydı. Benim Salvador Dali’nin eserlerine baktığımda yaptığım yorumun ya da gördüğüm şeyin başka olduğu gibi.

Hakemler de bir pozisyonu defalarca izlese de birbirleriyle farklı şeyi görmektelerdi sezonlarca. Ama her seferinde hepsinden robot olması beklendi. Ferhat geçen hafta Z takımına aynı pozisyonda penaltı çalarken, Cengiz iki hafta önce yine Z takımının yaşadığı aynı pozisyonda penaltı çalmayınca hakemlerin standardını tutturamadığı için sorumlu hep........

© Gazete Duvar