We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bild mağduru Hamburg'lu Jatta

16 7 0
31.08.2019
Var olan mâkul şüphe ancak konuyu araştırmaya yöneltir kesin bir yargıya varmaya ve onu haber yapmaya değil.

Almanya son yıllarda en çok göç alan ülkeler sıralamasında her geçen yıl sıra atlayarak yükseklerde geziyor bu tablolarda. Son dönemde Türkiye’nin de içinde bulunduğu mâlum olaylardan dolayı, Türkiye’ye ne kadar Suriyeli geldiyse, bir o kadar, tamam hadi o kadar olmasa da, büyük bir sayıda Suriyeli de Almanya’ya gitti. Sadece Suriyeli de yok Almanya’da. Iraklı, İranlı, Afgan, da var, Ukraynalı da. Bir o kadar da Afrika kıtasından gelen var. Senegal, Nijerya, Gabon, Zambia gibi. Bunlardan biri de Gambia.

Köln’de ikinci odama çıktığımda ev arkadaşlarımdan biri Alman, diğeri ise Gambialıydı. Enteresan hikayeleri vardı. En son bana anlattığına göre kuzeni İtalya’ya bir gemiyle ulaşmayı başarmıştı. Çok sık geleni gideni olurdu. Birçok arkadaşıyla da tanıştım, biri hatta futbolcuydu. Bir amatör takımda forma giyiyordu. Bu ve bunun gibileri çok var. Almanya’da kalıcı olabilmenin en kolay yöntemlerinden biri. Yeteneğini kanıtla, takım seni istiyorsa kağıt işlerini halletsin. Bir tanesi ise aralarından belki de en şanslısı.

İLK MÜLTECİ FUTBOLCU

2015 yılında Gambia’dan Bremen’e gelen Gambia’lı mültecilerden bir tanesi olan Jatta, henüz reşit değildi. Ailesi yanında yoktu ve yeni bir hayat kurmanın peşindeydi. Mülteci statüsünü elde ettikten sonra Hamburg futbol takımı tarafından keşfedilerek 21 yaş altı takımda şans verildi. İlk 15 maçta 14 gol attıktan sonra A takıma çıkarıldı. Haziran 2016’da da Hamburg’la profesyonel sözleşme imzaladı Jatta. Jatta böylece Bundesliga tarihinin ilk mülteci........

© Gazete Duvar