We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Başakşehir'i siyasetten bağımsız düşünemeyiz

78 12 18
19.01.2019
Sadece formasına ve adına baktığınızda bile siyasetle olan ilişkisi okunan Başakşehir'in tertemiz bir kulüp olduğuna inanmamızı beklemeyin. Aynı eski örnekleri gibi Başakşehir de siyasetle yükselen bir başka kulüp sadece.

Belediyelerin neden spor kulüpleri olur? Sporla halkı bir araya getirebilmek için. Özellikle büyükşehirlerde belediyelerin spor hizmetlerinin olmasının gerekli olduğu aşikâr. İnsanların spora erişimini sağlamanın, teşvik etmenin uygun araçlarından biri okullarsa, diğeri de belediyeler. Ancak belediyelerin yönetimleri sürekli farklı siyasi partilerce yönetildiği için bu tür hizmetlerin kalitesi de sürekli farklılık gösteriyor. Düzgün bir spor politikası olsaydı Türkiye’de bu da sekteye uğramazdı tabii ki. Belediyelerin futbol kulüplerinin de olmasının bir sakıncası yok bence. Spora ulaşmak için herkes Ozan Kabak gibi Tekirdağ’dan Florya’ya 1 saatlik yolculuk yapamayabilir. Burada da belediyeler yerinde spor hizmeti sunabilir. Çeşitli kurallar dahilinde yönetilip çeşitli kurallara tabi tutularak profesyonel liglerde mücadele etmesinin de bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum.

Ancak bunların hiçbiri gerçekleşmediği için Türkiye’de bu kulüpler hep bir çıkar uğruna kullanıldığı için tüm ülkeye sporun yayılabilmesini kolaylaştıracak olan belediye kulüplerine son dönemde yükselen bir tepki var. Başakşehir’in hikayesini eşelemeden önce kısa bir kaç örnek vererek devam etmek gerek.

BELEDİYESPORLAR: “KOCAELİ VE GAZİANTEP”

Bugünlerde artık nostaljik futbol programlarının konusu olarak andığımız Kocaelispor, Gaziantepspor en parlak dönemlerini kulüp başkanlarının aynı anda kentlerinin de belediye başkanları olduğu dönemde yaşamıştı. Bugünlerde CHP ve İYİ Parti’nin ortak adayı olarak Gaziantep’ten Belediye Başkanı adayı olarak gösterilmesi gündemde olan Celal Doğan Gaziantepspor kulübünün başkanlığı yaptığı 1993-2006 yılları arasında kulüp ilk 4’ün en büyük rakibi, Avrupa kupalarında mücadele edecek takım olmanın da en büyük adayıydı. Fenerbahçe’nin 3-0’dan 4-3 kazandığı Gaziantepspor maçının unutulmaz oluşu Fenerbahçe’nin büyüklüğü kadar Gaziantepspor’un o sezon şampiyonluk adayı bir takım olmasındandı. Kadrosu da o kadar iyiydi ki daha sonra oyuncularının bir çoğunu Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor’da........

© Gazete Duvar