We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

IMF’den Erdoğan yönetimine destek

119 18 12
02.02.2021

Geçtiğimiz haftanın ekonomi gündeminde iki önemli gelişme vardı. İlki, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) mutat olarak gerçekleştirdiği “4. Madde Konsültasyonu” sonucunda Türkiye ekonomisine dair açıkladığı değerlendirmelerdi. Diğeri de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın yaptığı enflasyon raporu bilgilendirme toplantısıydı. Bu yazıda, bu iki metnin önemli gördüğüm yanlarının altını çizeceğim.

IMF değerlendirmesinden başlayalım. IMF uzmanları yaptıkları değerlendirmelere, Türkiye ekonomisine dair genel tespitlerle başlıyorlar. Buna göre yabancı sermaye girişiyle fonlanan kredi genişlemesi, dış finansman ihtiyacının artması, rezervlerin tükenmesi ve dolarizasyon gibi sorunlar nedeniyle Türkiye ekonomisi zaten 2020’deki korona kaynaklı sorunlar ortaya çıkmadan önce ciddi kırılganlıklar barındırıyordu. Elbette bu tip raporlarda IMF’in bir özeleştiri yapması beklenemez. Zaten bunu yapacaklar da raporun yazarı uzmanlar değil. Ancak insan yine de düşünmeden edemiyor. Yukarıda sıralanan en temel iki sorun (yabancı sermaye girişiyle fonlanan kredi genişlemesi ve dış finansman ihtiyacının artması) doğrudan 2001 IMF programının sonuçlarıdır.

Devam edelim. IMF, pandemi döneminde alınan kredi genişlemesine dayanan tedbirlerin, mevcut kırılganlıkları daha da artırdığına işaret ediyor. Bu, Mart-Eylül 2020 arasındaki dönemde uygulanan politikanın eleştirilmesi anlamına geliyor. Ancak 6 Kasım sonrasında ekonomi yönetimindeki kadro değişimi sonrasında para politikasının sıkılaştırılması ve kredinin daraltılması adımları desteklenmiş.

Bu önemli bir gelişme. Kasım ayında Türkiye ekonomisi bir ödemeler dengesi krizinin eşiğine gelmişti. Erdoğan yönetimi bir ‘U-dönüş’ yaparak, kendi gündemlerini iktidar........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play