We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2021 zor geçecek, evet ama umut hep var

36 12 13
04.01.2021

2020 nasıl bitti? 2021 nasıl başladı? Yeni yıla belki de yeni ümitler ve iyi dileklerle başladığınız bugünlerde içinizi şişirmek istemem. Niyetim o değil. Ama aralıkta ve ocak ayının bu ilk günlerinde olup bitenlere şöyle bir bakmanın ne ile karşı karşıya olduğumuzu ve bundan sonrasını nasıl getireceğimizi anlamamız bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. Aşağıdaki satırlarda size son birkaç haftada neler yaşadığımızın hızlı bir özetini vermeye çalışacağım. Bu nedenle bolca gazetelerde yayınlanan haberlere link vererek ilerlemek durumunda kalacağım. Sizi bir haberden öbürüne tıklamak zorunda bırakırsam, şimdiden affola. (Bu kısımda çizdiğim karanlık tablo sizi bunaltır, yorulur, sıkılırsanız, doğrudan son paragrafa geçmenizi öneririm)

2020’yi kapatırken iktidarın hiçbir alanda nefes aldırmama, tek bir konuda geri adım atmama, aksine siyaseti, hukuku, ekonomiyi, medyayı, sanatı, sivil toplumu, eğitimi ve aslına bakarsanız toplumsal hayatın görünür her alanını, geriye her ne kaldıysa cendere altında tutma girişimlerinin ardı ardına geldiği günlerden geçiyorduk. Aralık ayının son günleri, 2021’den ne beklememiz gerektiği konusunda iktidar cenahından bizlere iletilen açık mesajlarla doluydu. “Yılbaşını dostlarınla, geniş ailenle birlikte kutlama”, diyordu örneğin. Kutlayacak olursan, evine baskın düzenleriz. Evde tek başına, çekirdek ailenle kutlayabilirsin tabii. Buna bir şey demeyiz, ama içki içmeni istemeyiz, sen içersen de marketten, büfeden yenisini satın almana izin vermeyiz. Yılbaşında evde oturduğuna göre, televizyon izleyebilirsin. Ama RTÜK’ün uygun gördüğü, ailenle, çoluğun çocuğunla hep birlikte izleyebileceğin programları seçmelisin. Aile değilsen, zaten hükümsüzsün. İlla ki izleyeceksen de, biz sanatçının slogan atmayanını, şikayet etmeyenini, polemik yapmayanını severiz. Zaten iktidarın izni ve onayı olmadan, bu ülkede televizyon yayıncılığı, habercilik de yapamazsın. Sadece izin vermek değil, kimin çalışacağına da biz karar veririz. Gerekirse patronuna çalışacaklar ve çalışamayacaklar listesi veririz. Başına da kayyum atarız. Kabul ederse ne âlâ. Etmeyen, tıpkı OLAY TV patronu gibi, dükkânı kapatır gider... 2020 böyle bitince, 2021’in ilk günü de öncekileri aratmadı. Sözcü Gazetesi’nin “2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı” manşeti iktidar cenahından tepki görünce açıklama en yukarıdan geldi: “Ben okumuyorum, kimse lüzumsuz yere buna para verip almasın!” Türkçesi, hangi gazeteyi okuyacağınızı da ben bilirim. Hemen ardından Basın İlan Kurumu 'mâşeri vicdanı yaraladığı' açıklamasıyla bu haber hakkında işlem başlattığını ilan etti.

2020 selefleri gibi kadınlar için zor, çok daha zor bir yıldı. Salgın koşullarında eve kapalı kalmak, mesleği ile çocuklarının bakımı arasında seçim yapmak zorunda bırakılmak bir yana, erkekler en az 419 kadını öldürmüş, yılın ilk dokuz ayında 715 kadına şiddet uygulamıştı. (Kadınlara yönelik şiddetten bahsederken cümle yapılarını böyle kullanmalıyız. Öldürülmüş, şiddete uğramış değil, failin erkek olduğunu apaçık ifade ederek yaklaşmalıyız kadın........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play