We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ego sen bizim neyimizsin? 

66 22 46
16.01.2021

Yanlış anlamda kullanılması açısından epey hırpalanan kavramların başında geliyor ego. Egosu yüksek, egosu tavan, egosu şişmiş, egoları zarar görmüş, egolu, egosuz, egoist, egosundan kurtulamamış vb. gibi örnekler gırla… Kelimelerin canını acıtmadan anlamının hakkını vererek kullanmayı önemsiyorum. Bir önceki yazımda Freud’un egoyu kendi küllerinden yeniden doğan, öldükten sonra dirilmenin sembolü olan Phoenix kuşuna benzettiğinden bahsetmiştim. Bu yazıda egoyu odağıma alıp onun işlevinden bahsedeceğim.

Ben, benlik, kimlik, kişilik, karakter sözcüklerinin zaman zaman birbirlerinin yerine kullanılmakta olduğunu ancak tarihsel gelişimleri incelendiğinde bazı anlam farklılıkları taşıdıklarını görüyoruz. Örneğin, “ben” derken genel olarak zihinsel bir yapıdan (“ego”) söz ediyoruz demektir.

Ego, “ben”in Latince karşılığıdır. Freud’un yazılarında -Türkçedeki- “ben” anlamında -Almancadaki karşılığı olan- “ich”i kullandığı bilinmektedir. Ego, Freud’un metinleri İngilizceye tercüme edilirken, çevirmenin “ben”e Latince bir karşılık bulma düşüncesinden doğmuştur.

İd, ego, süperego psikanalitik literatüre göre ruhsal aygıtın yapı taşlarıdır, psikanalizin yapısal kişilik kuramıdır. Kişiliğin yapısını oluşturan bu bileşenler bireyin farklı dönemlerde oluşup birbirleriyle etkileşim halinde çalışmaktadırlar. Kişilik yapısı ve bileşenleri, beynin belirli bölgelerinde bulunan gerçek fiziksel yapılar olmayıp, bireyin davranışlarında ve kişiliğinde etkili olan süreçleri belirlemek adına soyut kavramlardır.

Çocuk önce id olarak doğar. İd daha çok hayvani tarafımızdır, ertelemeyi bilmeyen, mantıklı davranamayan, her istediği hemen olsun isteyen, haz ve arzu odaklı, doğru-yanlış nedir bilmeyen taraf. Sonra idden bir parça ego olarak örgütlenmeye başlar. Ego bir bakıma doğallığın, spontanlığın kaybıdır da… Ancak en önemlisi insanileşme süreci egonun varlığıyla başlar. Buraya birazdan tekrar geleceğim. Egonun bir parçası ise süperego olarak örgütlenir. Süperego deyim yerindeyse “el alem ne der”, “ayıp olur” deyimlerinin vücut bulmuş halidir. En çok otoriteyle, ahlakla, vicdanla, toplumsal........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play